Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 Δοκιμασμένες συνταγες

Πήγαινε κάτω 
+13
eirini
NeNaKi
grammatiki
viv_don
Lou.Sou.
Νατάσα!
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Μινα
αθηνακι
Elena30
Κατερίνα
chicken
Nena
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 4:21 am

Nena έγραψε:
Κατερίνα έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κατερινα, ΤΕΛΕΙΟ το γλυκισμα!!! Το εχω ηδη φτιάξει δυο φορες και τελειωσε μεσα στην ιδια μερα!!!
Αντι για αμυγδαλο που δεν ειχα, εβαλα καβουρδισμένο φουντουκι, μιλαμε πηρε μια γευση σαν νουτελα..
Και ειναι πανευκολο, στο πατ κιουτ δηλαδη!
Νομιζω οτι μια φορα την εβδομαδα θα το φτιαχνω!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719
Θα το κάνω 100% μόλις τελειώσει η νηστεία, λόγω των αυγών και ανυπομονώ, αλλά να ρωτήσω δύο πράματα...
- Σε πυρέξ δεν γίνεται?
- Διάμετρο ταψιού απο ότι κατάλαβα γύρω στα 20-22 εκατοστά, να υποθέσω όσο η κλασική φόρμα του κέικ?

Το βλέπω και θα πάθω αμόκ λολ
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1518102080


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 4:33 am

NeNaKi έγραψε:

Θα το κάνω 100% μόλις τελειώσει η νηστεία, λόγω των αυγών και ανυπομονώ, αλλά να ρωτήσω δύο πράματα...
- Σε πυρέξ δεν γίνεται?
- Διάμετρο ταψιού απο ότι κατάλαβα γύρω στα 20-22 εκατοστά, να υποθέσω όσο η κλασική φόρμα του κέικ?

Το βλέπω και θα πάθω αμόκ λολ
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1518102080



Εγω το εφτιαξα στην κλασικη φορμα του κέικ, αλλά με τον ισιο πατο, οχι αυτον με την τρυπα στη μεση. Αν βάλεις λιγο περισσοτερο αλευρι γινεται πιο σφιχτο και κρετιεται καλυτερα στο χερι - με λιγοτερο αλευρι γινεται πιο υγρο, σαν φατζ. Στα παιδια βολεύει η πιο σφιχτη φαση, γιατι προτιμουν να το τρωνε με το χερι.
ΓΙΑΜΙ!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 2424406019 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 2424406019
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 5:02 am

Nena έγραψε:
Εγω το εφτιαξα στην κλασικη φορμα του κέικ, αλλά με τον ισιο πατο, οχι αυτον με την τρυπα στη μεση. Αν βάλεις λιγο περισσοτερο αλευρι γινεται πιο σφιχτο και κρετιεται καλυτερα στο χερι - με λιγοτερο αλευρι γινεται πιο υγρο, σαν φατζ. Στα παιδια βολεύει η πιο σφιχτη φαση, γιατι προτιμουν να το τρωνε με το χερι.
ΓΙΑΜΙ!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 2424406019 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 2424406019

Exclamation Αααα ναι! Τέλεια επισήμανση, γιατί και μένα θα μου άρεσε πιο σφιχτό, βασικά έτσι το φαντάστικα απο την αρχή ότι το θέλω, στο χέρι.. ok Then. Άντε να περάσει ο καιρός... μου άνοιξε την όρεξη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 5:06 am

ναι ειναι τελειο γλυκο!!!!!!! αλλα τωρα θα κανω πολλους μηνες να το φαω Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 5:17 am

Κατερίνα έγραψε:
ναι ειναι τελειο γλυκο!!!!!!! αλλα τωρα θα κανω πολλους μηνες να το φαω Rolling Eyes

Επειδή και γω είμαι μια απο τα ίδια, θα κάνουμε μια συμφωνία... θα το φάμε και οι δύο την ημέρα που θα σε επισκεφτούμε για εκείνο τον καφέ που λέγαμε.... έτσι για την χαρά της ημέρας!!! Αααααααα θα έχουμε και έγκυο γυναίκα μαζί, θα φάμε για συμπαράσταση! Θα κάμεις τέτοια χαρά που θα μας υποδεχτείς!!!... το θέμα είναι ότι θα χαίρεσαι που μας είδες ή που θα φας χαχαχαχαχα Razz
Θα σε φέρουμε και πάστες μπισκότο καραμέλα... τις τάξαμε, τέλος!

Εκείνη την ημέρα θα το σοκολατοτσούξουμε, σταμάτα! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 5:20 am

NeNaKi έγραψε:
Κατερίνα έγραψε:
ναι ειναι τελειο γλυκο!!!!!!! αλλα τωρα θα κανω πολλους μηνες να το φαω Rolling Eyes

Επειδή και γω είμαι μια απο τα ίδια, θα κάνουμε μια συμφωνία... θα το φάμε και οι δύο την ημέρα που θα σε επισκεφτούμε για εκείνο τον καφέ που λέγαμε.... έτσι για την χαρά της ημέρας!!! Αααααααα θα έχουμε και έγκυο γυναίκα μαζί, θα φάμε για συμπαράσταση! Θα κάμεις τέτοια χαρά που θα μας υποδεχτείς!!!... το θέμα είναι ότι θα χαίρεσαι που μας είδες ή που θα φας χαχαχαχαχα Razz
Θα σε φέρουμε και πάστες μπισκότο καραμέλα... τις τάξαμε, τέλος!

Εκείνη την ημέρα θα το σοκολατοτσούξουμε, σταμάτα! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


αχ Νενακι εχω πορεια μεγααααλη μπροστα μου αν με νοιαζεστε εστω και λιγο μη μου φερετε γλυκα! για εσας θα εχω αλλα εγω δεν τρωω δεν ξερω πως μου εχει γυρισει το ματι τωρα ετσι cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 4:44 am

Πάστα Φλώρα (νηστίσιμη)
Υλικά
1 ποτήρι του νερού σπορέλαιο
1/3 π. ν. ζάχαρη
1/2 π. ν. χυμό πορτοκάλι
2 κουταλιές της σούπας κονιάκ
ξύσμα από 1 λεμόνι και 1 πορτοκάλι
1/2 κιλό περίπου αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 φακελάκι μπέικιν πάουντερ
1/2 κουτ. του γλυκού αλάτι
1/2 κιλό μαρμελάδα της επιλογής σας

Εκτέλεση
Χτυπήστε το λάδι με τη ζάχαρη. Συνεχίζοντας το χτύπημα, ρίξτε το χυμό πορτοκαλιού, το κονιάκ και ύστερα το ξύσμα. Κοσκινίστε το αλεύρι μαζί με το μπέικιν πάνουντερ σε μια λεκάνη. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και αλεύρι που φουσκώνει μόνο του χωρίς να προσθέσετε το μπέικιν. Προσθέστε σιγά σιγά το αλεύρι στο μίγμα και ζυμώστε ώσπου να γίνει μια ζύμη μαλακιά. Στρώστε τα 2/3 της ζύμης στο λαδωμένο σκεύος καλύπτοντας τα τοιχώματα. Απλώστε επάνω στη ζύμη τη μαρμελάδα και με την υπόλοιπη ζύμη, πλάστε κορδόνια και στολίστε την επιφάνεια. Ψήστε την τάρτα σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 οC για 45'-50'.

Καλή επιτυχία!!!

ΥΓ: Φωτογραφία δεν έχω να βάλω διότι με το που βγήκε το γλυκό από το φούρνο έμεινε το μισό.... Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1518102080




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Νοε 30, 2012 3:36 am

CHEESECAKE

ΥΛΙΚΑ

180gr Digestive
ξηροι καρποι αναλατοι
80gr βουτυρο γαλακτος
300gr μασκαρπονε
250gr κρεμα γαλακτος
6 κ.σ ζαχαρη αχνη
μαρμελαδα της επιλογης σου

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Στο multi κοβουμε τα μπισκοτα και τους ξηρους καρπους. Τα ομογενοποιουμε και τα καβορδιζουμε στο τηγανι με το βουτυρο. Τα αφηνουμε να κρυωσουν και τι στρωνουμε σε ενα ταψι.
Στο μιξερ ριχνουμε την κρεμα γαλακτος και την ζαχαρη αχνη. Αφου διογκωθει το μειγμα ριχνουμε και το μασκαρπονε. Ανακατευουμε ελαφρα με την σιλικονη.
τοποθετουμε το μειγμα πανω απο τα μπισκοτα και το αφηνουμε στο ψυγειο για λιγη ωρα. Επειτα προσθετουμε την μαρμελαδα και ξανατοποθετουμε στο ψυγειο μεχρι να παγωσει.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1518102080
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
αθηνα!!!!
Χαμηλών τόνων
αθηνα!!!!


Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Νοε 30, 2012 7:47 am

θα βρω να βάλω τη μπουτσομηλόπιτα!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Νοε 30, 2012 7:50 am

επιβαλλεται Αθηνα!!!!!! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Νοε 30, 2012 11:17 pm

κοριτσια, για οσες εχετε τραπεζωματα τις γιορτες και θελετε να φτιαξετε κατι ωραιο αλλα και να μη σας βγει ο πατος σας εχω μια πανευκολη και πιασαρικη λυση.

βαζετε στην γαστρα ενα μπουτι αρνισιο, ενα μπουτι χοιρινο και και ενα κομματι μοσχαρι νουα. την ποσοτητα την επιλεγετε εσεις, αναλογα με τα ατομα. τα πλενετε, τα αλατο πιπερωνετε και βαζετε επισης μια ντοματα, μια πιπερια, ενα κρεμμυδι και ενα καροτο. ολοκληρα, οχι κομμενα. ουτε νερο, ουτε λαδι, δεν χρειαζεται τιποτα, βγαζουν τα κρεατα τα υγρα τους.

τα αργοψηνετε στους 150 βαθμους για 3 ωρες περιπου. τα κρεατα γινονται λουκουμι.

ευκολο, ξεκουραστο και θα αρεσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αθηνα!!!!
Χαμηλών τόνων
αθηνα!!!!


Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ηλικία : 39

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 1:07 am

vassiliki έγραψε:
κοριτσια, για οσες εχετε τραπεζωματα τις γιορτες και θελετε να φτιαξετε κατι ωραιο αλλα και να μη σας βγει ο πατος σας εχω μια πανευκολη και πιασαρικη λυση.

βαζετε στην γαστρα ενα μπουτι αρνισιο, ενα μπουτι χοιρινο και και ενα κομματι μοσχαρι νουα. την ποσοτητα την επιλεγετε εσεις, αναλογα με τα ατομα. τα πλενετε, τα αλατο πιπερωνετε και βαζετε επισης μια ντοματα, μια πιπερια, ενα κρεμμυδι και ενα καροτο. ολοκληρα, οχι κομμενα. ουτε νερο, ουτε λαδι, δεν χρειαζεται τιποτα, βγαζουν τα κρεατα τα υγρα τους.

τα αργοψηνετε στους 150 βαθμους για 3 ωρες περιπου. τα κρεατα γινονται λουκουμι.

ευκολο, ξεκουραστο και θα αρεσει.

όντως γίνετε σούπερ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 01, 2012 7:30 am

vassiliki έγραψε:
κοριτσια, για οσες εχετε τραπεζωματα τις γιορτες και θελετε να φτιαξετε κατι ωραιο αλλα και να μη σας βγει ο πατος σας εχω μια πανευκολη και πιασαρικη λυση.

βαζετε στην γαστρα ενα μπουτι αρνισιο, ενα μπουτι χοιρινο και και ενα κομματι μοσχαρι νουα. την ποσοτητα την επιλεγετε εσεις, αναλογα με τα ατομα. τα πλενετε, τα αλατο πιπερωνετε και βαζετε επισης μια ντοματα, μια πιπερια, ενα κρεμμυδι και ενα καροτο. ολοκληρα, οχι κομμενα. ουτε νερο, ουτε λαδι, δεν χρειαζεται τιποτα, βγαζουν τα κρεατα τα υγρα τους.

τα αργοψηνετε στους 150 βαθμους για 3 ωρες περιπου. τα κρεατα γινονται λουκουμι.

ευκολο, ξεκουραστο και θα αρεσει.

θα το δοκιμασω σιγουρα Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 5:32 am

Νηστίσιμο φαγάκι και πεντανόστιμο!

2 πακέτα ζυμαρικά πέννες.

1 κρέμα γάλακτος φυτική (όσες δε νηστεύουν βάλτε κανονική)

1 πακετάκι φρέσκα μανιτάρια.

1 ποτήρι κρασί λευκό ή ρετσίνα.

λίγο κάρυ αν θέλετε

μαϊντανό-άνιθο

1 μεγάλο φρέσκο κρεμμυδάκι

1 κόκκινη πιπεριά

αλάτι-πιπέρι

Κόβουμε τα μανιτάρια σε φέτες. Τα τσιγαρίζουμε μαζί με το κρεμμυδάκι, την πιπεριά και τα μυρωδικά. Αφού εξατμιστούν τα υγρά και αρχίζουν να τσιτσιρίζουν ρίχνουμε το κρασί. Αφήνουμε να βράσουν και να εξατμιστεί το αλκοόλ. Όταν τα μανιτάρια μαγειρευτούν όσο θέλουμε ρίχνουμε την κρέμα γάλακτος και τα αφήνουμε 5 λεπτάκια. Αφού έχουμε βράσει τα ζυμαρικά τα βάζουμε στο ταψί και ρίχνουμε τη σάλτσα. Την ανακατεύουμε να πάει παντού και ψήνουμε για λίγο. Εγώ τα βλέπω με το μάτι, δε θέλω να ξεραίνονται τα ζυμαρικά που είναι πάνω πάνω και απλά περιμένω για λίγο, να "ρουφήξουν" τη σάλτσα τα ζυμαρικά.

Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε πολλές παραλλαγές. Πχ εγώ μερικές φορές βάζω και μπρόκολο μέσα στη σάλτσα. Νομίζω πως με τα ζυμαρικά και την κρέμα γάλακτος πάει πάρα πολύ. Επίσης όταν δεν νηστεύουμε βάζω και μπέικον στη σάλτσα. Ή μπορείτε να βάλετε και λίγο τριμμένο τυρί. Φτιάξτε το και θα με θυμηθείτε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 5:33 am

Α! Η κρέμα γάλακτος να είναι 500ml.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2012 5:47 am

Elena30 έγραψε:
Α! Η κρέμα γάλακτος να είναι 500ml.

μμμ ωραιο ακουγεται! Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 3620828361
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Δεκ 03, 2012 2:29 pm

Λοιπόν δοκιμάστε αυτά τα αλμυρά "σουφλεδάκια" να τα πω(; ) ή να τα πω "αλμυρά μάφινς" (; ).

Σε ένα μπολ ανακατεύετε
3 αυγά (εγώ βάζω 2)
1 κεσεδάκι γιαούρτι (παραδοσιακό)
1/2 κεσεδάκι σπορέλαιο
1 κεσεδάκι αλεύρι
1 μπέικιν (20 γρ ή 4 κ.γ.)
1 κεσεδάκι τυρί αγελαδινό (ή και φέτα αν θέλετε αλλά μην ξεχνάτε ότι το αγελαδινό είναι και πιο φθηνό άρα και πιο κατάλληλο για αυτές τις περιπτώσεις).

Ανακατεύετε όλα τα υλικά μαζί και τα βάζετε σε φορμάκια για μάφινς περίπου 1 κ.σ. στο καθένα ή και λίγο παραπάνω και ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στον αέρα (προαιρετικά αν θέλετε βάζετε και κάτω αντίσταση) στους 180 βαθμούς για περίπου 20 λεπτά.
Είναι πολύ ωραία για μπύρα, κρασί, καφέ, απογευματινό για τα παιδιά και κολατσιό για το σχολείο. Είναι απλό και διατηρείται φρέσκο για μέρες.
Δοκιμάστε το προσθέτοντας και λίγο ζαμπόν. Του πάει πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Δεκ 04, 2012 5:57 am

πωπω ωραια τα μαφινς Δεσποινα! μπορω αντι για σπορελαιο να βαλω ηλιελαιο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 12:37 am

Και το ηλιέλαιο σπορέλαιο είναι Κατερίνα. Και εγώ ηλιέλαιο χρησιμοποιώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 3:01 am

Η συνταγη εχει καταγραφει στο συνταγολογιο μου. Θα τα φτιαξω σιγουρα στις γιορτες - και ψηνομαι να τα φτιαξω και πιο νωρις!!
Μερσι!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
viv_don
Χαμηλών τόνων
viv_don


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ηλικία : 50
Τόπος : galaro-zakinthos

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 8:39 am

kalooooooooooooooδεσποινα.ερωτηση τι αλευρι??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2012 3:03 pm

Αλεύρι για όλες τις χρήσεις.
Δοκιμάστε τα κορίτσια και θα με θυμηθείτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
viv_don
Χαμηλών τόνων
viv_don


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ηλικία : 50
Τόπος : galaro-zakinthos

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 3:31 am

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΛΑΜΠΟΚΕΛΑΙΟ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2012 7:57 am

Όταν λέω σπορέλαιο αυτό εννοώ κορίτσια. Λάδι από σπόρους άλλους εκτός από ελιά. Δηλαδή καλαμποκέλαιο ή ηλιέλαιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 07, 2012 3:09 am

Despina έγραψε:
Όταν λέω σπορέλαιο αυτό εννοώ κορίτσια. Λάδι από σπόρους άλλους εκτός από ελιά. Δηλαδή καλαμποκέλαιο ή ηλιέλαιο.

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 3 1239631719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
 
Δοκιμασμένες συνταγες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Γρήγορες συνταγές για παιδια
» Συνταγές για δίαιτες και υγιεινή διατροφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ & ΟΜΟΡΦΙΑΣ :: Διατροφή-
Μετάβαση σε: