Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
κοψιμο πανας. Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 κοψιμο πανας.

Πήγαινε κάτω 
+4
Nena
Lou.Sou.
florentiab
vassiliki
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 10:43 am

καλησπερα κοριτσια!

μπορειτε να με διαφωτισετε σχετικα με το κοψιμο της πανας? η μικρη μου ειναι 16 μηνων και εδω και ενα μηνα οταν κανει κακα μου το λεει. αφου εχει κανει. ειναι καλο σημαδι αυτο?

λετε να επιχειρησω να της την κοψω αυτο το καλοκαιρι ή ειναι νωρις ακομη? και πως γινεται αυτο? ποιο ειναι το καταλληλο γιο-γιο κατα την γνωμη σας? αυτο που κουμπωνει πανω στην δικια μας τουαλετα η' το αλλο?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
florentiab
Χαμηλών τόνων
florentiab


Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 10:58 pm

συνήθως κόβουν την πάνα μεταξύ 2,5-3 ετών, όμως υπάρχουν και παιδάκια που την έκοψαν νωρίτερα.
μπορείς να αγοράσεις ένα γιο γιο και να την ρωτάς αν θέλει να κάνει τσίσα ή κακά.
νομίζω οτι θα σου δείξει το παιδί αν είναι έτοιμο.
σε καμία περίπτωση όμως μην τη μαλώσεις αν έχει κάποιο ¨ατύχημα¨
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 11:12 pm

2.5-3? νομιζα πιο νωρις. εχουμε μελλον ακομα τοτε. πολυ θα το ηθελα παντως..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lou.Sou.
Ντροπαλή
Lou.Sou.


Αριθμός μηνυμάτων : 405
Ηλικία : 47
Τόπος : Αλλου

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 11:28 pm

vassiliki αστην να σε παει αυτη, τα κακα τα λενε αυτο ειναι καλο σημαδι.Μπορεις να την ρωτησεις αν θελει να ακνει στο γιογιο παντως.Παρε ενα γιογιο να το εχει,να της δειξεις να καθεται. Με το παιχνιδι μπορει αν ενθουσιαστει κ να την κοψει.Κ εγω νωρις το βλεπω.Στα 3 την εκοψε ο γιος μου. Υπαρχουν παιδακια που την εκοψαν κ στον χρονο ,κ το δικο σου θα μπορουσε κ το δικο μου αλλα το θεμα ειναι να μην το πιεσεις με την πανα καθολου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 11:53 pm

Μπορεις να κανεις μια αρχη το καλοκαιρι, κι εκει να κρινεις αν ειναι ετοιμη ή όχι. Να την εχεις με το βρακακι και να της πεις οτι αν θελει να κανει τσισα ή κακα, να σου το πει. Μπορει και να το καταφερεις, μπορει και οχι, εξαρταται πόσο ετοιμο ειναι το ιδιο το παιδι.
Εγω ειχα προσπαθησει τον Αλεξανδρο οταν ηταν 2 ετων, καλοκαιρι, και το καημενο δεν μπορουσε να το κρατησει, ενω μου ελεγε "μαμα τσισα" του ξεφευγαν και ψαχναμε να βρουμε πού κατουρησε What a Face Οποτε σκεφτηκα οτι δεν ηταν ετοιμος και δεν το προσπαθησα άλλο μεχρι τον επομενο χρονο.
Την επομενη χρονια, 3 ετων, ηταν φανερα ετοιμος, διοτι την πρωτη μέρα που προσπαθησαμε χωρις πανα κατουρησε σε όλο το σπιτι, ενω τη δευτερη καταφερε και ειπε "μαμα τσισα" και κατουρησε στην τουαλετα. Και αυτο ηταν.
Το βασικοτερο ειναι να ειναι ετοιμο το παιδι. Δεν υπάρχει κανονας που να λεει οτι πρεπει να κοψει την πανα μεχρι τα 2, τα 3 ή τα 4..

Σαν γιογιο τωρα εχουμε ενα που εχει τη βαση του και πανω εχει το στεφανακι που προσαρμοζεται και σε λεκανη τουαλετας, και λειτουργει και σαν σκαμπο οταν εχει το καπακι του. Εμάς μας βολεψε.
Κατι σαν κ αυτο ειναι:
http://www.preciouslittleone.com/product-information/67/12367/tippitoes-toilet-training-kit---blue/


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 29, 2012 1:17 am

με προβληματισατε τωρα...

παντως σε καμια περιπτωση δεν θελω να φερω το αντιθετο αποτελεσμα. ισως παρω ενα γιο γιο να βρισκεται. θα δουμε.

νενα, δεν πολυκαταλαβα πως λειτουργει αυτο που εδειξες. ειναι 3 κομματια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 29, 2012 3:03 am

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να την ξεκινησεις χωρις πανα πχ, αλλά μην φοβηθεις να ξαναγυρισεις στην πανα αν δεις οτι δεν ειναι ετοιμη.
Το καλοκαιρι που θα ειναι ζεστος ο καιρος ειναι η καλυτερη εποχη. Στην αρχη βγαλε της την πανα το πρωι, παιξτε μαζι και να της πεις οτι αν θελει να κανει τσισα να σου το πει. Καντο αυτο καμια βδομαδα, χωρις να την πιέχεις και χωρις να δειχνεις απογοητευμένη οταν δεν τα καταφέρνει. Αν σε μια βδομαδα δεις οτι εχει ελπίδες, μπορεις να το συνεχισεις, αν θες. Αν δεις οτι δεν εχει γινει τίποτα, σταματα το και προσπαθησε σε κανενα μηνα ή του χρονου.
Γενικα μην πολυμπαινεις σε καλουπι, αυτο εννοουμε. Κι επειδη τα δικα μας εκοψν την πανα στα 3, δεν ειναι απαραιτητο η δικια σου να γινει τριων. Συνηθως τα κοριτσακια μαθαινουν γρηγοροτερα απο τα αγορακια. ΑΠλα μην χολοσκασεις αν δεν την κοψετε φετος, αυτο εννοουμε κυριως.

Το γιογιο εχει 4 κομματια
κοψιμο πανας. Giogio


1. η βαση
2. δοχειο συλλογης ...υγρων και στερεων tongue tongue
3. Στεφανη που μπαινει και στο καθισμα της τουαλετας
4. Καπακι

Το χρησιμοποιεις σαν κανονικο γιογιο, αν θες το χρησιμοποιεις σαν καθισματακι τουα λετας, κι επισης, αν βαλεις το καπακι ειναι και σκαμπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 29, 2012 5:24 am

εμενα η μεγαλη μου το εκοψε ξαφνικα μονη της 2 χρονων.. ξυπνουσε το πρωι και η πανα ηταν στεγνη εντελως. ετσι της πηρα γιογιο και τα εκανε εκει..το δεχτηκε πολυ ευκολα.. ειχαμε ομως και τα ατυχηματακια μας ειδικα οταν επαιζε με αλλα παιδακια και ξεχνιοταν.. δοκιμασε κι εσυ κι αν δεν ειναι ακομη ετοιμη θα το δεις..αλλα ξεκινα το καλοκαιρι ειναι πιο ευκολο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
αθηνακι
Χαμηλών τόνων
αθηνακι


Αριθμός μηνυμάτων : 136
Ηλικία : 39
Τόπος : ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΠαρ Μαρ 30, 2012 5:56 am

το οτι στο λεει ειναι μια αρχη!ασε το μικρο σου να σε καθοδηγησει....ξεκινηστε δοκιμαστικα το πρωι....ρωτα το συνεχως εαν θελει τσισα...και εαν δεν πετυχει επιστρεφετε στη πανα!!!!
εμενα η μεγαλη την εκοψε στα 2,5...για κανα μηνα βαζαμε μονο τη νυχτα,σιγα σιγα κοψαμε και τη βραδυνη με αρκετα ατυχηματα.......
η μικρη μου το αποφασισε και το εκοψε.....μολις εκλεισε τα 2.......ζητησε βακι......κοψαμε την ημερησια και ενα βραδυ μετα απο καμια βδομαδα δεν δεχτηκε να βαλει και να κοιμηθει.....τελικα bye,bye πανα!!!!!και κανενα ατυχημα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MariaM
Χαμηλών τόνων
MariaM


Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 42
Τόπος : Χαλκιδα

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΤετ Απρ 04, 2012 7:05 am

Με ενδιαφερει άμεσα το θέμα! Θα κάνουμε κι εμείς απόπειρα το καλοκαιρακι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΠαρ Απρ 06, 2012 2:23 am

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! θα δουμε πως θα παει δεν θελει αγχος. οπως ειπατε κι εσεις θα με καθοδηγησει το παιδι.

κοψιμο πανας. 1239631719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ninaki
Χαμηλών τόνων
ninaki


Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 44

κοψιμο πανας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κοψιμο πανας.   κοψιμο πανας. Icon_minitimeΠαρ Απρ 20, 2012 12:30 pm

Τώρα άρχισα να κόβω την πάνα της μικρής μου...Της πήρα ένα γιογιο απο τα Jumbo,που έχει καπάκι και ένα τύπου καζανάκι,βγάζει μουσική,και το καταχαίρεται! Βέβαια,δεν το ζητάει να πάει αλλά αν έχει κατεβασμενο παντελόνι και βγαλμένη πάνα θα πάει μόνη της! Είναι μόνο 2 χρόνων,δεν ξέρω ποια ηλικία είναι η πιό καταλληλη..αλλά ξεκινάω τώρα και μέχρι το καλοκαιρι θα είμαστε μιά χαρα΄.Στον γίο μου άρχισα στα 2 1/2..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
κοψιμο πανας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ :: Μωρά,παιδιά και μαμάδες-
Μετάβαση σε: