Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 Δοκιμασμένες συνταγες

Πήγαινε κάτω 
+13
eirini
NeNaKi
grammatiki
viv_don
Lou.Sou.
Νατάσα!
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Μινα
αθηνακι
Elena30
Κατερίνα
chicken
Nena
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chicken
Χαμηλών τόνων
chicken


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Γλυφάδα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 12:21 am

Κοτόπουλο πανέ δικής μου εμπνεύσεως

Θα χρειαστούμε:
ένα κοτόπουλο σε παϊδάκια
μουστάρδα, αλάτι πιπέρι & ξύδι, φρυγανιά τριμμένη

Λοιπόν, ξεπλένουμε το κοτόπουλο και του ρίχνουμε λίγο ξύδι, ρίχνουμε όση μουστάρδα θέλουμε και ανακατεύουμε με τα χέρια μας να πάει σε όλα τα κομμάτια του κοτόπουλου. Αλατοπιπερώνουμε. Εγώ όλα αυτά τα κάνω στο σουρωτήρι που ξεπλένω το κοτόπουλο. Μετά βάζω σε ένα πιάτο την φρυγανιά και το πανάρω.
Βάζουμε λαδόκολλα σε ένα ταψί και τοποθετούμε πάνω τα κομμάτια του κοτόπουλου
Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 35 λεπτά & βουαλά!

Νόστιμο κοτοπουλάκι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
viv_don
Χαμηλών τόνων
viv_don


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ηλικία : 50
Τόπος : galaro-zakinthos

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 12:34 am

chicken έγραψε:
Κοτόπουλο πανέ δικής μου εμπνεύσεως

Θα χρειαστούμε:
ένα κοτόπουλο σε παϊδάκια
μουστάρδα, αλάτι πιπέρι & ξύδι, φρυγανιά τριμμένη

Λοιπόν, ξεπλένουμε το κοτόπουλο και του ρίχνουμε λίγο ξύδι, ρίχνουμε όση μουστάρδα θέλουμε και ανακατεύουμε με τα χέρια μας να πάει σε όλα τα κομμάτια του κοτόπουλου. Αλατοπιπερώνουμε. Εγώ όλα αυτά τα κάνω στο σουρωτήρι που ξεπλένω το κοτόπουλο. Μετά βάζω σε ένα πιάτο την φρυγανιά και το πανάρω.
Βάζουμε λαδόκολλα σε ένα ταψί και τοποθετούμε πάνω τα κομμάτια του κοτόπουλου
Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 35 λεπτά & βουαλά!

Νόστιμο κοτοπουλάκι!!!

ευγενουλα νοστιμο ακουγετε .με τι το συνοδευεις ?η βαλια το τρωει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chicken
Χαμηλών τόνων
chicken


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Γλυφάδα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 1:19 am

Βιβίκο με σαλάτα. Στην Βάλια δεν έχω δώσει ακόμα, σήμερα θα φάει πρώτη φορά Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
viv_don
Χαμηλών τόνων
viv_don


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ηλικία : 50
Τόπος : galaro-zakinthos

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 1:21 am

γενικα τρωει τα παντα?
εμενα αρχισε να μην θελει φασολακια και αρακα.Και οτι περιεχει ντοματα.το κοιταει και λακιζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
grammatiki
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 1:24 am

πρωτον εχω να πω οτι πλεον μου τρεχουν τα σαλια με ολες αυτες τις συνταγες που διαβασα.δευτερον βιβικα μηπως τα βαρεθηκε;μην του τα ξανακανεις για λιγο καιρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
viv_don
Χαμηλών τόνων
viv_don


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ηλικία : 50
Τόπος : galaro-zakinthos

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 1:29 am

καλα φοβαμαι οτι δεν θα τα θελει.Προσπαθω να τα βαζω σε αλλα φαγητα.
ας πουμε τον κιμα τον φτιαχνω με καροτα και πιπερια και φρεσκια ντοματα.
τετοια πραγματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 4:15 am

Επειδη εχω μαμα και πεθερα σε κοντινη αποσταση, και σαν γνησιες ελληνιδες μανες μας φορτωνουν φαγητα, σαλατες και οτι μπορειτε να φανταστειτε, λες και προκεται να ταϊσω την 8η μεραρχία, μια μερα που ειχα πολυ πράμα εκανα το εξής:
Ξεπαγωσα μια σφολιάτα και την εστρωσα σε ένα ταψι. Σε ένα βαθυ τάπερ ανακάτεψα τις σαλατες που μου ειχαν δωσει - μπρόκολο, κουνουπίδι, ντομάτα, εβαλα κρεμμυδακια, σκόρδο, κάτι πατατες βραστες, λιγο καλαμπόκι και λίγο τριμμένο τυρι κιτρινο - και το εστρωσα πανω στη σφολιάτα. Χτυπησα ενα αυγο με λίγη κρέμα γάλακτος, το εριξα απο πάνω, εριξα και λίγο τυρι στο τέλος, και το εβαλα στο φουρνο, νομιζω στους 180??? Καπου κατα κει. Μεχρι να ροδισει και να ξερω οτι εχει ψηθει η σφολιάτα.
Το φάγαμε σε χρονο dt.
Και αναλογα με το τι φαγητα εχω στο ψυγειο, διαμορφωνω και τη γεμιση, πχ μια μερα ειχαμε πολλή φετα και φοβομουν μη χαλασει, οποτε εβαλα αυτην, με ντοματινια, ελιες, κρεμμυδι, ριγανη, κάπαρη. Το αυγο και η κρέμα απο πάνω, φουρνος, και γλειψαμε μεχρι και το ταψι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chicken
Χαμηλών τόνων
chicken


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Γλυφάδα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 6:55 am

Nena έγραψε:
Επειδη εχω μαμα και πεθερα σε κοντινη αποσταση, και σαν γνησιες ελληνιδες μανες μας φορτωνουν φαγητα, σαλατες και οτι μπορειτε να φανταστειτε, λες και προκεται να ταϊσω την 8η μεραρχία, μια μερα που ειχα πολυ πράμα εκανα το εξής:
Ξεπαγωσα μια σφολιάτα και την εστρωσα σε ένα ταψι. Σε ένα βαθυ τάπερ ανακάτεψα τις σαλατες που μου ειχαν δωσει - μπρόκολο, κουνουπίδι, ντομάτα, εβαλα κρεμμυδακια, σκόρδο, κάτι πατατες βραστες, λιγο καλαμπόκι και λίγο τριμμένο τυρι κιτρινο - και το εστρωσα πανω στη σφολιάτα. Χτυπησα ενα αυγο με λίγη κρέμα γάλακτος, το εριξα απο πάνω, εριξα και λίγο τυρι στο τέλος, και το εβαλα στο φουρνο, νομιζω στους 180??? Καπου κατα κει. Μεχρι να ροδισει και να ξερω οτι εχει ψηθει η σφολιάτα.
Το φάγαμε σε χρονο dt.
Και αναλογα με το τι φαγητα εχω στο ψυγειο, διαμορφωνω και τη γεμιση, πχ μια μερα ειχαμε πολλή φετα και φοβομουν μη χαλασει, οποτε εβαλα αυτην, με ντοματινια, ελιες, κρεμμυδι, ριγανη, κάπαρη. Το αυγο και η κρέμα απο πάνω, φουρνος, και γλειψαμε μεχρι και το ταψι.

Νένα, πάνω κάτω σφολιάτα? την κρέμα γάλακτος την ρίχνεις πριν την πάνω σφολιάτα? Τι λέω? Κατάλαβες τίποτα?... cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 9:44 am

chicken έγραψε:
Nena έγραψε:
...

Νένα, πάνω κάτω σφολιάτα? την κρέμα γάλακτος την ρίχνεις πριν την πάνω σφολιάτα? Τι λέω? Κατάλαβες τίποτα?... cyclops

Οχι, μονο κατω σφολιατα, σαν ταρτα ενα πράγμα. απλα για να δεσει και να γινει σφιχτο και οχι νιανια, χτυπάω 2 αυγα (ειχα χτυπησει ενα, αλλα ειδα οτι χρειαζόταν και δευτερο) βαζω και λιγη κρέμα γάλακτος και το απλωνω απο πάνω. Αν θες μπορεις αντι για κρεμα γαλακτος να βάλεις γάλα, το αυγο θα πηξει ουτως ή άλλως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 4:10 pm

Σε όσους αρέσουν τα γλυκίσματα με γλυκύτητα βαθμού σοκολατίνας, έχω να προτείνω ένα δικής μου εμπνεύσεως. Καρατσεκαρισμένο, εμφανίσιμο και απλό.
Πετυχαίνει πάντα, τρελαίνει τους λάτρες της σοκολάτας και η παρασκευή του είναι απλή... το βασικό του μίγμα γίνεται απλά σε μια κατσαρόλα.
Είναι απο τα γλυκά που εγώ λέω 'βαριά', τύπου πάστα σοκολάτας. Προτείνετε κυρίως για γιορτές και γενέθλια ή επίσημες καταστάσεις.

Υλικά:
1 κουτί γάλα νουνού
1 κουτί του νουνού νερό
1 βιτάμ
2 κουβερτούρες
2 διπλά πακέτα μπισκότα «Πτι-Μπερ» Παπαδοπούλου
1 σοκολάτα γάλακτος ΙΟΝ (όχι lacta, είναι πιο γλυκιά!)
12 κουτ. σούπας ζάχαρη
8 κουτ. σούπας κορν φλάουρ
1 κουτί σαντιγί «μόρφατ»
λίγη άχνη ζάχαρη
λίγο γάλα πλήρες

Εκτέλεση
Σε μία κατσαρόλα βάζουμε το νουνού, το νερό, το βούτυρο, τη ζάχαρη και τις 2 κουβερτούρες σε χαμηλή φωτιά για να λιώσουν.
Σε ένα μπολάκι ρίχνουμε λίγο νερό και κουταλιά κουταλιά διαλύουμε το κόρν φλαουρ.
Μόλις τα υλικά της κατσαρόλας γίνουν ένα μίγμα (να μη βράσουν), ρίχνουμε το κορν φλαουρ και ανακατεύουμε συνέχεια για να μη σβολιάσει, μέχρι να γίνει κρέμα.
Το κατεβάζουμε από τη φωτιά και σπάζουμε μέσα με τα χέρια μας, σε μεγάλα κομμάτια τα μπισκότα, ανακατεύουμε καλά και αδειάζουμε ομοιόμορφα το μίγμα σε ένα πυρέξ μεσαίου μεγέθους.
Λιώνουμε σε μπεν μαρί τη σοκολάτα γάλακτος και την απλώνουμε ομοιόμορφα πάνω στο γλυκό.
Στη συνέχεια, ανακατεύουμε τη μόρφατ με λίγη άχνη και γάλα και τη χτυπάμε μέχρι να γίνει σφιχτή σαντιγί (ελάχιστα γλυκιά).
Την απλώνουμε πάνω στο γλυκό και τέλος περιχύνουμε με λίγη λιωμένη σε μπεν μαρί κουβερτούρα απο πάνω, απλώνοντας την απαλά με ένα κουτάλι, να κάνει σοκολατόασπρες γραμμές.

Εναλλαγή:
Αν το δοκιμάσετε και σας φανεί πολύ γλυκο, πράγμα που προσωπικά σε μένα δεν έχει συμβει... φαίνεται απο το πόσο γρήγορα εξαφανίζεται απο το πιατάκι χαχα, μπορείτε αντί για τις κουβρτούρες του γαρνιρίσματος να βάλετε είτε τριμμένο μπισκότο ή λίγο τρίμμα κουβερτούρας ή τρούφα ή μια μόνο λιωμένη κουβερτούρα ή και να το αφήσετε σκέτο! Αναλόγως τα γούστα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 12:38 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


150 γραμ.βούτυρο [εδώ χρησιμοποίησα 1 πακετάκι αγνό]
1 1\3 φλυττζανιού ζάχαρη
3 κουταλιές γεμάτες σούπας κακάο
2 βανίλιες
2 αυγά ολόκληρα
1 φλυτζάνι αλεύρι
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ
1 κρέμα γάλακτος [ένα γεμάτο φλυτζάνι τσαγιού]
2 κουταλιές βούτυρο
1 σοκολάτα κουβερτούρα
4 κουταλιές καβουρντισμένα αμύγδαλα ξεφλουδισμένα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
1} Σε μία κατσαρολίτσα λιώνετε το βούτυρο.
2}Κατεβάζετε από την φωτιά και ρίχνετε το κακάο,την ζάχαρη,και τις βανίλιες και τα ανακατεύετε,αφήνετε λίγο να κρυώσει και ρίχνετε ένα ένα και τα αυγά ενώ ανακατεύετε συνεχώς.
3}Τέλος ρίχνετε και το αλεύρι,ανακατεύετε να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμακαι το αδειάζετε ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ σε αντικολλητικό ταψάκι ,η φόρμα,αφού πρώτα βουτυρώσουμε καλά.Τό μέγεθος να είναι τόσο όσο μία κανονική τούρτα
4}Ψήνετε στό κάτω μέρος του φούρνου για 25 λεπτά στούς 175 βαθμούς. [μήν το τρυπήσετε ο χρόνος είναι αυτός που χρειάζετε ]
5}Οση ώρα ψήνουμε την βάση, βάζουμε σε μία κατσαρόλα να πάρει βράση κρέμα γάλακτος,και το βούτυρο.
Κατεβάζετε ε από την φωτιά και ρίχνετε την σοκολάτα κομμένη σε κομματάκια .Ανακατεύετε μέχρι να λιώσει .
6} Τοποθετείτε το μείγμα σοκολάτας στο ψυγείο και το αφήνετε να κρυώσει γιά 1 ώρα περίπου.Καλύπτετε με το μείγμα το γλυκό [αφού έχει κρυώσει κι αυτό ]και πασπαλίζετε με αμύγδαλα καβουρντισμένα και ψιλοκομμένα .Τοποθετείτε πάλι στο ψυγείο γιά 2-3 ώρες και σερβίρετε .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:15 pm

Μόλις τελείωσα με το σφουγγάρισμα (σφουγγάριζα τα σάλια μου που είχαν γεμίσει το σπίτι) και ήρθα να σχολιάσω.

Καλά ρε Κατ, δε ντρέπεσαι καθόλου;;;; Τι πράγματα είναι αυτά;;;; Υποτίθεται πως είσαι και φίλη μου! Πού να ήσουν και εχθρός μου δηλαδή;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:19 pm

Elena30 έγραψε:
Μόλις τελείωσα με το σφουγγάρισμα (σφουγγάριζα τα σάλια μου που είχαν γεμίσει το σπίτι) και ήρθα να σχολιάσω.

Καλά ρε Κατ, δε ντρέπεσαι καθόλου;;;; Τι πράγματα είναι αυτά;;;; Υποτίθεται πως είσαι και φίλη μου! Πού να ήσουν και εχθρός μου δηλαδή;;;;;;;

για σενα το κανω ρε να μην φτιαχνεις μονο ραβανι και σουφλε! και να σε βοηθαει και η πολυαγαπημενη!!!! Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:27 pm

Τώρα τι την αναφέρεις αυτή; Καλά δε μιλάμε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:27 pm

Elena30 έγραψε:
Τώρα τι την αναφέρεις αυτή; Καλά δε μιλάμε;

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 3329588199 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 3329588199 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 3329588199 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 3329588199
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:30 pm

Γέλα πουλί μου, γέλα... Γέλα... Είναι η ζωή μια τρέλα! (στην κυριολεξία!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:44 pm

Μα τις χίλιες κουβερτουρες!!
Με λιγωσατε βραδιάτικα!
Πάω να την πέσω στη Νουκρέμα
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1518102080 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1518102080 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1518102080
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:56 pm

Νηστίσιμη τούρτα

2 πακέτα digestive

1 πακετάκι μαργαρίνη

1 κούπα ζάχαρη άχνη

500ml φυτική κρέμα

Μαρμελάδα (ότι γεύση θέλετε, εγώ προτιμώ τη φράουλα)

Λίγο κονιάκ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Τρίβουμε τα μπισκότα καλά να γίνουν σκόνη. Λιώνουμε τη μαργαρίνη και τη ρίχνουμε στα μπισκότα. Βάζουμε και λίγο κονιάκ. Στρώνουμε σε πυρέξ.

Χτυπάμε την κρέμα να σφίξει και προσθέτουμε την άχνη και λίγο κονιάκ. Στρώνουμε πάνω από τα μπισκότα. Από πάνω περιχύνουμε με μαρμελάδα. (Αν η μαρμελάδα είναι πολύ πηχτή αραιώστε τη με λίγο ζεστό νεράκι)

Ούτε που θα σας φαίνεται για νηστίσιμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:58 pm

Elena30 έγραψε:
Νηστίσιμη τούρτα

2 πακέτα digestive

1 πακετάκι μαργαρίνη

1 κούπα ζάχαρη άχνη

500ml φυτική κρέμα

Μαρμελάδα (ότι γεύση θέλετε, εγώ προτιμώ τη φράουλα)

Λίγο κονιάκ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Τρίβουμε τα μπισκότα καλά να γίνουν σκόνη. Λιώνουμε τη μαργαρίνη και τη ρίχνουμε στα μπισκότα. Βάζουμε και λίγο κονιάκ. Στρώνουμε σε πυρέξ.

Χτυπάμε την κρέμα να σφίξει και προσθέτουμε την άχνη και λίγο κονιάκ. Στρώνουμε πάνω από τα μπισκότα. Από πάνω περιχύνουμε με μαρμελάδα. (Αν η μαρμελάδα είναι πολύ πηχτή αραιώστε τη με λίγο ζεστό νεράκι)

Ούτε που θα σας φαίνεται για νηστίσιμο!

λοιπον αυτο το φτιαχνω κι εγω μονο που πριν ριξω τη μαρμελαδα πανω βαζω μερεντα και μετα μαρμελαδα φραουλα Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1518102080
edit χωρις την κρεμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
eirini
Χαμηλών τόνων
eirini


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 38
Τόπος : πειραιάς

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 2:16 pm

μηλόπιτα!!!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1518102080
την έφτιαξα σήμερα και εξαφανίστηκε!

Τι χρειαζόμαστε:

για τη ζύμη:
3 κούπες φαρίνα
1/2 φλιτζάνι ζάχαρη
ξύσμα από 1 λεμόνι
2/3 βιτάμ λιωμένο('ισως θέλει και λίγο περισσότερο)
1 αυγό
1 σφηνάκι κονιάκ
για τη γέμιση:
5 μήλα κόκκινα (τα 3 τα λιώνουμε στο μπλέντερ και τα 2 τα κόβουμε σε μικρά κυβάκια)
2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη
1/2 κουταλιά σούπας κανέλα
1/2 κουταλάκι γλυκού γαρύφαλο

1. Ανακατεύουμε σε μπολ όλα τα υλικά της ζύμης καλά να γίνει μια μαλακή βουτυράτη ζύμη. Παιρνουμε τα 2/3 και τα στρώνουμε σε βουτυρωμένο ταψάκι στρογγυλό (όχι πολύ μεγάλο) να καλύπτει τον πάτο και τα πλαϊνά. Τρυπάμε τον πάτο με ένα πιρουνάκι εδώ και κει.
2. Σε μπολ ανακατεύουμε τα μήλα (κομματάκια και πουρέ) με τη ζάχαρη και κανελογαρύφαλα
3. Ρίχνουμε τη γέμιση πάνω στη ζύμη να καλυφθεί ισόπαχα ο πάτος.
4. Το 1/3 της ζύμης που αφήσαμε το κάνουμε διαγώνια μπαστουνάκια πάνω από τη γέμιση.
5. Ψήνουμε σε μέτριο φούρνο ώσπου να πάρει χρώμα.

Όταν ψηθεί αφήστε την για αρκετή ώρα να κρυώσει τελείως και να ρουφήξει η ζύμη τα υγρά του μήλου και να μαλακώσει. Είναι πολύ πιο ωραία κρύα και όχι ζεστή! Καλή όρεξη!!!!!!!



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07, 2012 5:49 am

Nena έγραψε:
Επειδη εχω μαμα και πεθερα σε κοντινη αποσταση, και σαν γνησιες ελληνιδες μανες μας φορτωνουν φαγητα, σαλατες και οτι μπορειτε να φανταστειτε, λες και προκεται να ταϊσω την 8η μεραρχία, μια μερα που ειχα πολυ πράμα εκανα το εξής:
Ξεπαγωσα μια σφολιάτα και την εστρωσα σε ένα ταψι. Σε ένα βαθυ τάπερ ανακάτεψα τις σαλατες που μου ειχαν δωσει - μπρόκολο, κουνουπίδι, ντομάτα, εβαλα κρεμμυδακια, σκόρδο, κάτι πατατες βραστες, λιγο καλαμπόκι και λίγο τριμμένο τυρι κιτρινο - και το εστρωσα πανω στη σφολιάτα. Χτυπησα ενα αυγο με λίγη κρέμα γάλακτος, το εριξα απο πάνω, εριξα και λίγο τυρι στο τέλος, και το εβαλα στο φουρνο, νομιζω στους 180??? Καπου κατα κει. Μεχρι να ροδισει και να ξερω οτι εχει ψηθει η σφολιάτα.
Το φάγαμε σε χρονο dt.
Και αναλογα με το τι φαγητα εχω στο ψυγειο, διαμορφωνω και τη γεμιση, πχ μια μερα ειχαμε πολλή φετα και φοβομουν μη χαλασει, οποτε εβαλα αυτην, με ντοματινια, ελιες, κρεμμυδι, ριγανη, κάπαρη. Το αυγο και η κρέμα απο πάνω, φουρνος, και γλειψαμε μεχρι και το ταψι.

Αυτό παρόμοιο το έχει ο προτείνει ο J. Oliver σε δύο εκπομπές του.
Όντως γίνεται τέλειο, το έχουμε κάνει και εμείς δυο φορές στο σπίτι. Τη μία με περισσέματα από γουρουνόπουλο και πράσο και τη μία με περισσέματα από γύρο, κοτόπουλο, πατάτες και φρέσκο κρεμμυδάκι. Βασικά ανοίγω το ψυγείο και ρίχνω ότι έχει μέσα ώστε να γεμίσει το ταψί. Η διαφορά είναι ότι ο Jamie λέει (και έτσι το κάναμε κιολας) να ρίξουμε τη γέμιση στο ταψί και να βάλουμε από πάνω τη σφολιάτα.
Α, αυγό δε βαλάμε.
Α ρε Νένα ταλεντάρα! Είσαι ένα βήμα μπροστά από τους περιβόητους σεφ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07, 2012 8:39 am

Despina έγραψε:
Αυτό παρόμοιο το έχει ο προτείνει ο J. Oliver σε δύο εκπομπές του.
Όντως γίνεται τέλειο, το έχουμε κάνει και εμείς δυο φορές στο σπίτι. Τη μία με περισσέματα από γουρουνόπουλο και πράσο και τη μία με περισσέματα από γύρο, κοτόπουλο, πατάτες και φρέσκο κρεμμυδάκι. Βασικά ανοίγω το ψυγείο και ρίχνω ότι έχει μέσα ώστε να γεμίσει το ταψί. Η διαφορά είναι ότι ο Jamie λέει (και έτσι το κάναμε κιολας) να ρίξουμε τη γέμιση στο ταψί και να βάλουμε από πάνω τη σφολιάτα.
Α, αυγό δε βαλάμε.
Α ρε Νένα ταλεντάρα! Είσαι ένα βήμα μπροστά από τους περιβόητους σεφ!

Βασικα θα μπορουσαμε να κάνουμε κι αυτο που σκεφτηκε η Ευγενία, να βάλουμε και απο πάνω σφολιάτα, σαν πιτα ενα πράγμα. Αλλά χωρις σφολιάτα απο κάτω.. ξερω γω? Λιγο στραπατσαρισμένο θα βγει. οχι οτι αυτο με πτοεί εμένα..

Ενα άλλο που είχα δει κάπου αλλα προσάρμοσα τη συνταγη στα γουστα μου ειναι το παρακάτω:

Υλικά - Μισο κιλό κεράσια
6-7 κουταλιές αλευρι
4 αυγα
6 κ.σ. ζάχαρη
2 φλυτζάνια εβαπορέ
1 κ.γ. βούτυρο
ζαχαρη άχνη για γαρνιρισμα

Αφαιρουμε τα κουκουτσια απο τα κερασια, τα πλένουμε και τα στεγνωνουμε. Τα βαζουμε σε καλα βουτυρωμένο ταψι. Χτυπάμε τα αυγα με τη ζαχαρη, το αλευρι, το γαλα και το βουτυρο και περιχύνουμε τα κερασια.
Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 C για 40min. Οταν κρυωσει λιγο, παπαλιζουμε με ζαχαρη αχνη.

Η αρχικη συνταγη που ειχα δει λεγοταν "Κλαφουτί με κερασια" και ειχε πολυ λιγοτερο αλευρι και πολλα παραπάνω αυγα. Την πρωτη φορα που το εκανα η αυγουλίλα μου φάνηκε πολυ εντονη, κάτι σαν ομελετα με κερασια ηταν, και αποφασισα να τα μειωσω και ταυτοχρονα να αυξήσω το στερεο τμημα της συνταγης, κι εγινε ακριβως όπως το ειχα φανταστει απο την αρχη. Σε λιγους μηνες που θα βγουν τα κερασια, θα ειναι τελειο! Και φυσικά, μπορει να γινει και με άλλα φρούτα, μηλα, αχλάδια, κτλ κτλ. Αλλά τα κοκκινα φρουτα (φράουλες, κερασια, βυσσινα, μουρα κτλ), και ειδικα τα κερασια, δινουν άλλη γεύση στο όλο γλυκο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07, 2012 10:17 am

Για όποιον έχει πολλά πορτοκάλια και δεν ξέρει τι να τα κάνει σας γράφω την παρακάτω συνταγή που την έχει φτιάξει η μητέρα μου και το αποτέλεσμα άρεσε σε όλους μας:

Πορτοκάλι γλυκό
Υλικά
1 κιλό μεγάλα πορτοκάλια (χοντρόφλουδα κατά προτίμηση)
1 κιλό ζάχαρη
100 γραμ. νερό
1 βανίλλια
Χυμός από ένα λεμόνι

Εκτέλεση
Ξύνω ελαφρά στον τρίφτη τη φλούδα των πορτοκαλιών (να μη φθάσει στο λευκό).
Τα βάζω σε φαρδιά κατσαρόλα με μπολικο νερό και τα βράζω για 5΄λεπτά.
Χύνω αυτό το νερό και επαναλαμβάνω το βρασμό τρεις φορές με το ίδιο τρόπο.
Στραγγίζω τα πορτοκάλια και τα κόβω σε φέτες.
Σε κατσαρόλα στρώνω ζάχαρη-πορτοκάλια εναλλάξ και τα σκεπάζω.
Τα αφήνω έτσι από το βράδυ μέχρι το πρωί ή αλλιώς για 12 ώρες.
Μετά τα βάζω στη φωτιά να βράσουν προσθέτοντας το νερό.
Πρέπει να βράζουν ώσπου να δέσει καλά το σιρόπι.
Στο τέλος προσθέτω το χυμό λεμονιού και τη βανίλια και γυρίζω λίγο την κατσαρόλα να ανακατευτούν.
Όσο είναι ζεστό το γλυκό το τοποθετώ στα βάζα και κλείνω με το καπάκι. Έτσι το γλυκό θα διατηρηθεί καλά.
Καλή επιτυχία!!!

Το γλυκό αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί επιπλέον για γαρνίρισμα ή γέμιση άλλων... αναλόγως την γεύση και την φαντασία του καθενός Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 13, 2012 8:43 am

Μια συνταγή δοκιμασμένη και πεντανόστιμη...

Μουστοκούλουρα
(με πετιμέζι)
Υλικά
1 κ. αλεύρι
4 φλιτζανάκια του καφέ ελαιόλαδο
4 φλ. κ. ζάχαρη
2 κουταλιές της σούπας κανελλογαρύφαλο
λίγο μοσχοκάρυδο τριμμένο
3 φλ. κ. πετιμέζι
3 φλ. κ νερό
4 κ. σ. ούζο ή κονιάκ
χυμό ενός λεμονιού
2 κ. σ. κοφτές σόδα
2 κ. του γλυκού αμμωνία

Εκτέλεση
Ραντίζω το αλεύρι με το λάδι και το τρίβω. Προσθέτω τη ζάχαρη και τα μπαχαρικά. Ανακατεύω το πετιμέζι, το νερό, το ούζο, το χυμό, τη σόδα και την αμμωνία σε μεγάλο σκεύος. Ρίχνω το μίγμα των υγρών στο αλεύρι. Ζυμώνω ελαφρά. Ίσως χρειαστεί λίγο ακόμα αλεύρι, αλλά όχι πολύ. Η ζύμη πρέπει να είναι πολύ μαλακή (ίσα να ξεκολλάει από τα χέρια) για να γίνουν αφράτα τα μουστοκούλουρα. Πλάθω κουλούρια και τα τοποθετώ σε ταψί με λαδόκολλα (αραιά μεταξύ τους διότι φουσκώνουν πολύ). Ψήνω στους 220 βαθμούς για 18 λεπτά (μπορεί και λιγότερο, απλά προσοχή να πάρουν χρώμα) σε προθερμασμένο φούρνο.
Όταν ψηθούν τα αφήνω 5' να χλιάνουν και τα αποθηκεύω σε πλαστική σακούλα ή τάπερ που κλείνει αεροστεγώς. Αν θέλω τοποθετώ και ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας για να μην ιδρώσει το σκεύος.

Καλή επιτυχίααααα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 13, 2012 12:38 pm

Κατερίνα έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


150 γραμ.βούτυρο [εδώ χρησιμοποίησα 1 πακετάκι αγνό]
1 1\3 φλυττζανιού ζάχαρη
3 κουταλιές γεμάτες σούπας κακάο
2 βανίλιες
2 αυγά ολόκληρα
1 φλυτζάνι αλεύρι
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ
1 κρέμα γάλακτος [ένα γεμάτο φλυτζάνι τσαγιού]
2 κουταλιές βούτυρο
1 σοκολάτα κουβερτούρα
4 κουταλιές καβουρντισμένα αμύγδαλα ξεφλουδισμένα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
1} Σε μία κατσαρολίτσα λιώνετε το βούτυρο.
2}Κατεβάζετε από την φωτιά και ρίχνετε το κακάο,την ζάχαρη,και τις βανίλιες και τα ανακατεύετε,αφήνετε λίγο να κρυώσει και ρίχνετε ένα ένα και τα αυγά ενώ ανακατεύετε συνεχώς.
3}Τέλος ρίχνετε και το αλεύρι,ανακατεύετε να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμακαι το αδειάζετε ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ σε αντικολλητικό ταψάκι ,η φόρμα,αφού πρώτα βουτυρώσουμε καλά.Τό μέγεθος να είναι τόσο όσο μία κανονική τούρτα
4}Ψήνετε στό κάτω μέρος του φούρνου για 25 λεπτά στούς 175 βαθμούς. [μήν το τρυπήσετε ο χρόνος είναι αυτός που χρειάζετε ]
5}Οση ώρα ψήνουμε την βάση, βάζουμε σε μία κατσαρόλα να πάρει βράση κρέμα γάλακτος,και το βούτυρο.
Κατεβάζετε ε από την φωτιά και ρίχνετε την σοκολάτα κομμένη σε κομματάκια .Ανακατεύετε μέχρι να λιώσει .
6} Τοποθετείτε το μείγμα σοκολάτας στο ψυγείο και το αφήνετε να κρυώσει γιά 1 ώρα περίπου.Καλύπτετε με το μείγμα το γλυκό [αφού έχει κρυώσει κι αυτό ]και πασπαλίζετε με αμύγδαλα καβουρντισμένα και ψιλοκομμένα .Τοποθετείτε πάλι στο ψυγείο γιά 2-3 ώρες και σερβίρετε .

Κατερινα, ΤΕΛΕΙΟ το γλυκισμα!!! Το εχω ηδη φτιάξει δυο φορες και τελειωσε μεσα στην ιδια μερα!!!
Αντι για αμυγδαλο που δεν ειχα, εβαλα καβουρδισμένο φουντουκι, μιλαμε πηρε μια γευση σαν νουτελα..
Και ειναι πανευκολο, στο πατ κιουτ δηλαδη!
Νομιζω οτι μια φορα την εβδομαδα θα το φτιαχνω!
Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1239631719 Δοκιμασμένες συνταγες - Σελίδα 2 1239631719
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δοκιμασμένες συνταγες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Γρήγορες συνταγές για παιδια
» Συνταγές για δίαιτες και υγιεινή διατροφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ & ΟΜΟΡΦΙΑΣ :: Διατροφή-
Μετάβαση σε: