Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 Δοκιμασμένες συνταγες

Πήγαινε κάτω 
+13
eirini
NeNaKi
grammatiki
viv_don
Lou.Sou.
Νατάσα!
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Μινα
αθηνακι
Elena30
Κατερίνα
chicken
Nena
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 2:06 am

Βάλτε οποιαδήποτε συνταγη εχετε κάνει και σας φάνηκε υπέροχη, εξωπραγματική, κι έυκολη! Με φωτογραφίες, για να μας τρεξουν τα σάλια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chicken
Χαμηλών τόνων
chicken


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Γλυφάδα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 2:16 am

Καριόκες:

Υλικά:

2/3 βιτάμ λιωμένο
2 πακέτα μπισκότα Μιράντα (από τα μεγάλα, με τις δύο στρώσεις μπισκότα πάνω-κάτω)
1 γάλα ζαχαρούχο
5 κουταλιές της σούπας κακάο
3 βανίλιες
3 σφηνάκια λικέρ (αυτή τη φορά έβαλα Grand Marnier)
250-300 γρ. καρύδια χοντροκομμένα

Για την επικάλυψη: περίπου 400-500 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα ΙΟΝ (θεωρώ ότι είναι πιο αραιή από τις άλλες και πιο εύκολη στο λιώσιμο, εσείς χρησιμοποιείτε όποια προτιμάτε).


Εκτέλεση:

Τρίβουμε τα μπισκότα στο μούλτι μέχρι ναγίνουν σκόνη. Προσθέτουμε όλα τα υλικά σε ένα μπωλ και ταζυμώνουμε μέχρι να γίνουν ένα μίγμα. Σε περίπτωση που βγει σφιχτό, προσθέτουμε λίγο γάλα φρέσκο. Χωρίζουμε το μίγμα σε δύο μέρη και τα πλάθουμε σε μπαστούνια. Τα τυλίγουμε σε μεμβράνη και τα αφήνουμε στο ψυγείο αρκετές ώρες να σφίξουν (συνήθως, τα αφήνω ένα βράδυ ή και μια ολόκληρη μέρα).
Την επόμενη ημέρα, λοιπόν, λιώνουμε την κουβερτούρα σε μπεν-μαρί, ξετυλίγουμε τα μπαστούνια, κόβουμε φέτες λεπτές με κοφτερό μαχαίρι και με μια οδοντογλυφίδα ή με το χέρι τις κάνουμε μπλουμ με γρήγορες κινήσεις στην κουβερτούρα. Τις τοποθετούμε μία μία σε λαμαρίνα στρωμένη με λαδόκολλα, και αφήνουμε να παγώσουν στο ψυγείο (στην προκειμένη περίπτωση, απλώς άνοιξα την πόρτα της κουζίνας και τοποθέτησα δίπλα τη λαμαρίνα… με το κρύο που έκανε αργά το βράδυ, πάγωσαν σε μερικά λεπτά!)Κόβουμε αλουμινόχαρτο ή μεμβράνη σε μικρά κομμάτια και τις τυλίγουμε.

Οι καριόκες είναι έτοιμες να τις προσφέρουμε!


Εξαιρετικές καριόκες.
Ανεπανάληπτες!!!
Εμένα που συνήθως δεν μου αρέσει το ζαχαρούχο, δεν το καταλαβαίνω καθόλου στη γεύση.
Τις φτιάχνω την τελευταία πενταετία και όποιος τρώει ξανατρώει και ξανατρώει και ξανατρώει cheers

P.s. τα πράσινα είναι ακριβώς όπως γράφονται στο GreekMasa αλλά δεν μπορώ να βάλω λίνκ. την συνταγή μπορείτε να την βρείτε αν πατήσετε καριόκες με ζαχαρούχο στο google
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 4:34 am

ΣΟΥΦΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ

υλικα

3 κουβερτουρες
200 γρ βιταμ
200 γρ ζαχαρη
5 η 6 αυγα
μια κουπα/τσαγιου αλευρι φαριναπ

εκτελεση

βαζουμε σε μπεν μαρι τις κουβερτουρες με το βιταμ να λιωσουν μολις λιωσουν ριχνουμε τη ζαχαρη και ανακατευουμε..σβηνουμε το ματι και ριχνουμε τα αυγα..ανακατευουμε με αυγοδαρτη.. ριχνουμε το αλευρι κοσκινισμενο και ανακατευουμε...εχουμε βουτυρωσει τη φορμα η τα ατομικα φορμακια
και ριχνουμε το μειγμα..ψηνεται σε προθερμασμενο φουρνο στους 250 βαθμους για 10 λεπτα με 15
(μολις πιασει λιγη κρουστα ειναι ετοιμο) το βγαζετε απο το φουρνο και το αφηνετε για λιγο...ετοιμο!

σερβιρεται με παγωτο.. Δοκιμασμένες συνταγες 753561176
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
chicken
Χαμηλών τόνων
chicken


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Γλυφάδα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:00 am

Κουλουράκια

1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι
1/2 kg ζάχαρη
1 βιτάμ
1 κουτ. καφέ σόδα μαγειρική
1/2 φλυτζανακι καφέ κονιάκ
3 βανίλιες
1 πακέτο αλεύρι Αλλατίνη μπλέ

Χτυπάμε το βούτηρο με την ζάχαρη να ασπρίσουν & προσθέτουμε το πορτοκάλι & το κονιάκ.
Ανακατεύουμε το αλεύρι με τις βανίλιες και την σόδα και το προσθέτουμε στο μείγμα.
Φτιάχνουμε μπισκότα (βαρκούλες) και τα τοποθετούμε σε ελαφρά βουτηρωμένο ταψί.
Ψήνουμε σε αέρα στους 180 μέχρι να πάρουν χρώμα.

Την συνταγή την έχω απο την γιαγιά μου & εμένα προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ Δοκιμασμένες συνταγες 723873441
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chicken
Χαμηλών τόνων
chicken


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Γλυφάδα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:21 am

Χοιρινές Μπριζόλες αλά κρέμ

Υλικά:
2 χοιρινές μπριζόλες λαιμού
1 κονσέρβα μανιτάρια
1 κρεμμύδι
λάδι, αλάτι, πιπέρι, κρασί, μαϊντανός -κατά βούληση
1 κρέμα γάλακτος

Εκτέλεση:
Περνάμε απο το αντικολλητικό τηγάνι τις μπριζόλες με μία κουταλιά λάδι.
Τις αφήνουμε 3 λεπτά απο κάθε πλευρά να πάρουν χρώμα.
Στην συνέχεια τις τοποθετούμε σε ένα πυρέξ.

Στο ίδιο αντικολλητικό τηγάνι βάζουμε δύο κουταλιές της σούπας λάδι και τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι. Στραγγίζουμε τα μανιτάρια & τα προσθέτουμε. Μόλις δούμε οτι έχουν πάρει χρώμα τα σβήνουμε με ένα φλυτζανάκι του καφέ λευκό κρασί. Αλατίζουμε & ρίχνουμε πιπέρι. Όταν εξατμιστεί το κρασί ρίχνουμε την κρέμα γάλακτος και τον ψιλοκομμένο μαιντανό.
Μόλις πάρει μια βράση το μείγμα το βγάζουμε απο την φωτιά και περιχύνουμε τις μπριζόλες στο πυρέξ.
Καλύπτουμε με ειδικό αλουμινόχαρτο για τον φούρνο και ψήνουμε σε μέτριο φούρνο για είκοσι λεπτά.
Σερβίρουμε με ρύζι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:22 am

Τιραμισού

2 πακέτα μπισκότα σαβαγιάρ.
1 κρέμα γάλακτος για γλυκά (500ml)
1 συσκευασία τυρί κρέμα (Φιλαδέλφια)
3-4 κουταλιές της σούπας ζάχαρη άχνη
1-1/2 κούπα γάλα
2 κουταλιές της σούπας νες καφέ
1 φλιτζανάκι του καφέ κονιάκ
Λίγο κακάο για πασπάλισμα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Χτυπάμε την κρέμα γάλακτος να αφρατέψει. Ρίχνουμε την άχνη (άχνη μπορείτε να βάλετε όση θέλετε, δε σας περιορίζει η συνταγή.) Στο τέλος ρίχνουμε το τυρί κρέμα και ανακατεύουμε (με το μίξερ).
Σε ένα μπολ ανακατεύουμε το γάλα με το κονιάκ και τον καφέ. Από αυτό το υγρά κρατάμε 1 φλιτζανάκι του καφέ και το ρίχνουμε στη σαντυγί.
Βουτάμε τα σαβαγιάρ στο υγρό και τα στρώνουμε σε πυρέξ (ή σε ταψί, όπου το φτιάξετε, δεν έχει σημασία). Προσέξτε να μην τα βρέξετε πολύ. Με το που θα τα βουτήξετε βγάλτε τα αμέσως.
Ρίχνετε τη μισή κρέμα από πάνω.
Βουτάτε τα υπόλοιπα σαβαγιάρ στο υγρό, στρώνετε πάνω από την κρέμα και ρίχνετε από πάνω και την υπόλοιπη.
Πασπαλίζετε με κακάο και voila! Καλή όρεξη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:25 am

Τούρτα

ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ:
8 αβγά
2 1/2 φλ. τσαγιού αλεύρι
1 μπέικιν πάουντερ
3 βανίλιες
2 κούπες ζάχαρη

ΣΙΡΟΠΙ:
4 κούπες νερό
3 κούπες ζάχαρη

ΚΡΕΜΑ:
3 κονσέρβες σαντιγί μόρφατ ή ερμόλ
Μετράμε με τις κονσέρβες 3 ζάχαρη άχνη
1 φλ. καφέ γάλα
2 βανίλιες
κονιάκ.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ:
Μαρέγκα τα ασπράδια. Χτυπάμε τους κρόκους με τη ζάχαρη για λίγο και μετά ενώνουμε με τη μαρέγκα.
Χτυπάμε μέχρι να λιώσει η ζάχαρη. Ανακατεύουμε στο αλεύρι τις βανίλιες και το μπέικιν πάουντερ και το ρίχνουμε σιγά σιγά
στα αβγά. Ψήνουμε στους 180 βαθμούς σε προθερμασμένο φούρνο. (Αυτή η δόση είναι για το μεγάλο ταψί της κουζίνας).

ΚΡΕΜΑ:
Αφρατεύουμε τη σαντιγί. Προσθέτουμε σιγά σιγά τη ζάχαρη και χτυπάμε καλά. Ρίχνουμε το γάλα το κονιάκ και τις βανίλιες.

ΣΙΡΟΠΙ:
Για να μην λασπώσει το παντεσπάνι πρέπει και το κέικ και το σιρόπι να είναι κρύα.

Αν θέλετε πασπαλίζετε με καβουρδισμένα αμύγδαλα τριμμένα από πάνω.

ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΥΡΤΑ ΜΟΚΑ:
Στο παντεσπάνι διαλύουμε σε 9 κουταλιές της σούπας νερό 5 κουταλιές της σούπας κακάο.
Στην κρέμα διαλύουμε στο γάλα 1 1/2 κουταλιά της σούπας νες καφέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chicken
Χαμηλών τόνων
chicken


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Τόπος : Γλυφάδα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:30 am

Elena30 έγραψε:
Τιραμισού

2 πακέτα μπισκότα σαβαγιάρ.
1 κρέμα γάλακτος για γλυκά (500ml)
1 συσκευασία τυρί κρέμα (Φιλαδέλφια)
3-4 κουταλιές της σούπας ζάχαρη άχνη
1-1/2 κούπα γάλα
2 κουταλιές της σούπας νες καφέ
1 φλιτζανάκι του καφέ κονιάκ
Λίγο κακάο για πασπάλισμα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Χτυπάμε την κρέμα γάλακτος να αφρατέψει. Ρίχνουμε την άχνη (άχνη μπορείτε να βάλετε όση θέλετε, δε σας περιορίζει η συνταγή.) Στο τέλος ρίχνουμε το τυρί κρέμα και ανακατεύουμε (με το μίξερ).
Σε ένα μπολ ανακατεύουμε το γάλα με το κονιάκ και τον καφέ. Από αυτό το υγρά κρατάμε 1 φλιτζανάκι του καφέ και το ρίχνουμε στη σαντυγί.
Βουτάμε τα σαβαγιάρ στο υγρό και τα στρώνουμε σε πυρέξ (ή σε ταψί, όπου το φτιάξετε, δεν έχει σημασία). Προσέξτε να μην τα βρέξετε πολύ. Με το που θα τα βουτήξετε βγάλτε τα αμέσως.
Ρίχνετε τη μισή κρέμα από πάνω.
Βουτάτε τα υπόλοιπα σαβαγιάρ στο υγρό, στρώνετε πάνω από την κρέμα και ρίχνετε από πάνω και την υπόλοιπη.
Πασπαλίζετε με κακάο και voila! Καλή όρεξη!

Thanks Έλενα!!! Θα την κάνω σίγουρα! bounce


Έχει επεξεργασθεί από τον/την chicken στις Σαβ Φεβ 25, 2012 6:41 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:38 am

Χοιρινή τηγανιά μέσα σε ψωμί!

1 κιλό χοιρινή τηγανιά

1 2κιλο καρβέλι ψωμί (το στρογγυλό)

1 πιπεριά Φλωρίνης και 1 πράσινη (κέρατο)

1 ποτήρι κρασί

1 συσκευασία μανιτάρια (όποια σας αρέσουν)

αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

ΈΚΤΕΛΕΣΗ

Κόβουμε τις πιπεριές και τις βάζουμε σε ένα μπολ με το κρέας και τα μπαχαρικά που χρησιμοποιούμε. Τα αφήνουμε για λίγο να μαριναριστούν.

Τα βάζουμε όλα στο τηγάνι με το κρασί και 1 ποτήρι νερό. Κόβουμε και τα μανιτάρια και τα βάζουμε από πάνω. Τα αφήνουμε να βράσουν και να εξατμιστεί το νερό με το κρασί. Όταν εξατμιστεί ρίχνουμε λαδάκι και τηγανίζουμε. Όταν είναι έτοιμο το κρέας σβήνουμε με λίγο ακόμη κρασί και αν θέλουμε τρίβουμε και λίγη φέτα στο τηγάνι μέσα. Ανακατεύουμε και κατεβάζουμε από το μάτι.

Κόβουμε το ψωμί στη μέση και βγάζουμε την ψίχα. Βάζουμε μέσα το ψωμί και το λάδι από το τηγάνι. Αν είναι πολύ μη το βάλετε όλο. Εγώ γενικά χρησιμοποιώ λίγο λαδάκι οπότε μου βγαίνει και λίγο υγρό στο τέλος. Εσείς δείτε το με το μάτι. Καπακώστε με το "καπάκι" του ψωμιού και τυλίξτε το καλά με αλουμινόχαρτο! Πολύ καλά όμως, να μην έχει είσοδο από πουθενά. Βάλτε το στο ταψί με λίγο νεράκι (γι' αυτό πρέπει να είναι πολύ καλά τυλιγμένο το ψωμί). Ψήστε το για μισή ωρίτσα και μετά φάτε το! Είναι τέλειο! Το ψωμί τραβάει τα υγρά και το λαδάκι και γίνεται πεντανόστιμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αθηνακι
Χαμηλών τόνων
αθηνακι


Αριθμός μηνυμάτων : 136
Ηλικία : 39
Τόπος : ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:43 am

Elena30 έγραψε:
Χοιρινή τηγανιά μέσα σε ψωμί!

1 κιλό χοιρινή τηγανιά

1 2κιλο καρβέλι ψωμί (το στρογγυλό)

1 πιπεριά Φλωρίνης και 1 πράσινη (κέρατο)

1 ποτήρι κρασί

1 συσκευασία μανιτάρια (όποια σας αρέσουν)

αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

ΈΚΤΕΛΕΣΗ

Κόβουμε τις πιπεριές και τις βάζουμε σε ένα μπολ με το κρέας και τα μπαχαρικά που χρησιμοποιούμε. Τα αφήνουμε για λίγο να μαριναριστούν.

Τα βάζουμε όλα στο τηγάνι με το κρασί και 1 ποτήρι νερό. Κόβουμε και τα μανιτάρια και τα βάζουμε από πάνω. Τα αφήνουμε να βράσουν και να εξατμιστεί το νερό με το κρασί. Όταν εξατμιστεί ρίχνουμε λαδάκι και τηγανίζουμε. Όταν είναι έτοιμο το κρέας σβήνουμε με λίγο ακόμη κρασί και αν θέλουμε τρίβουμε και λίγη φέτα στο τηγάνι μέσα. Ανακατεύουμε και κατεβάζουμε από το μάτι.

Κόβουμε το ψωμί στη μέση και βγάζουμε την ψίχα. Βάζουμε μέσα το ψωμί και το λάδι από το τηγάνι. Αν είναι πολύ μη το βάλετε όλο. Εγώ γενικά χρησιμοποιώ λίγο λαδάκι οπότε μου βγαίνει και λίγο υγρό στο τέλος. Εσείς δείτε το με το μάτι. Καπακώστε με το "καπάκι" του ψωμιού και τυλίξτε το καλά με αλουμινόχαρτο! Πολύ καλά όμως, να μην έχει είσοδο από πουθενά. Βάλτε το στο ταψί με λίγο νεράκι (γι' αυτό πρέπει να είναι πολύ καλά τυλιγμένο το ψωμί). Ψήστε το για μισή ωρίτσα και μετά φάτε το! Είναι τέλειο! Το ψωμί τραβάει τα υγρά και το λαδάκι και γίνεται πεντανόστιμο!


μου τρεχουν τα σαλια!!!!!!!θα το κανω σιγουρα!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μινα
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:49 am

αθηνακι έγραψε:
Elena30 έγραψε:
Χοιρινή τηγανιά μέσα σε ψωμί!

1 κιλό χοιρινή τηγανιά

1 2κιλο καρβέλι ψωμί (το στρογγυλό)

1 πιπεριά Φλωρίνης και 1 πράσινη (κέρατο)

1 ποτήρι κρασί

1 συσκευασία μανιτάρια (όποια σας αρέσουν)

αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

ΈΚΤΕΛΕΣΗ

Κόβουμε τις πιπεριές και τις βάζουμε σε ένα μπολ με το κρέας και τα μπαχαρικά που χρησιμοποιούμε. Τα αφήνουμε για λίγο να μαριναριστούν.

Τα βάζουμε όλα στο τηγάνι με το κρασί και 1 ποτήρι νερό. Κόβουμε και τα μανιτάρια και τα βάζουμε από πάνω. Τα αφήνουμε να βράσουν και να εξατμιστεί το νερό με το κρασί. Όταν εξατμιστεί ρίχνουμε λαδάκι και τηγανίζουμε. Όταν είναι έτοιμο το κρέας σβήνουμε με λίγο ακόμη κρασί και αν θέλουμε τρίβουμε και λίγη φέτα στο τηγάνι μέσα. Ανακατεύουμε και κατεβάζουμε από το μάτι.

Κόβουμε το ψωμί στη μέση και βγάζουμε την ψίχα. Βάζουμε μέσα το ψωμί και το λάδι από το τηγάνι. Αν είναι πολύ μη το βάλετε όλο. Εγώ γενικά χρησιμοποιώ λίγο λαδάκι οπότε μου βγαίνει και λίγο υγρό στο τέλος. Εσείς δείτε το με το μάτι. Καπακώστε με το "καπάκι" του ψωμιού και τυλίξτε το καλά με αλουμινόχαρτο! Πολύ καλά όμως, να μην έχει είσοδο από πουθενά. Βάλτε το στο ταψί με λίγο νεράκι (γι' αυτό πρέπει να είναι πολύ καλά τυλιγμένο το ψωμί). Ψήστε το για μισή ωρίτσα και μετά φάτε το! Είναι τέλειο! Το ψωμί τραβάει τα υγρά και το λαδάκι και γίνεται πεντανόστιμο!


μου τρεχουν τα σαλια!!!!!!!θα το κανω σιγουρα!!!!!!!!!

Eλενα πηρα σημερα χοιρινες μπουκιες για να κανει ο αντρας μου καλαμακια αυριο αλλα τωρα σκεφτομαι να κανω το δικο σου...αν δεν βαρεθω!! θα σου πω αυριο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Ντροπαλή
*ΜΑΡΙΑΝΑ*


Αριθμός μηνυμάτων : 300
Ηλικία : 38
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:54 am

Σοκολατοπιτα

Υλικα:
1 φλ.βιταμ , 5 αυγα , 1 φλ. ζαχαρη , 1 φλ. φουντουκια ή καρυδια αλεσμενα , 1 φλ. αλευρι , 250gr σοκολατα κουβερτουρα , 250 gr σοκολατα γαλακτος , 2 βανιλιες , μισο μπεικιν .
Για το γλασο: μιση φλ. κρεμα γαλακτος και 125 gr κουβερτουρα.

Εκτελεση:
χτυπαμε ολα τα υλικα μαζι στο μιξερ και προσθετουμε τις σοκολατες λιωμενες. βαζουμε σε ενα ταψακι Νουμερο 28 και ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 βαθμους για 20 λεπτα ακριβως.
το βγαζουμε και μολις κρυωσει λιγο το αναποδογυριζουμε στην πιατελα μας ή το αφηνεται μεσα. οτι θελετε. σε ενα κατσαρολακι ζεσταινουμε την κρεμα γαλακτος και ριχνουμε μεσα την κουβερτουρα να λιωσει. περιχυνουμε με το γλασο την σοκολατοπιτα .
Ετοιμο!! Very Happy Very Happy

Κοριτσια καλη επιτυχια!!!!!!!!!! Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:59 am

Κάντε το κορίτσια. Εγώ τρελαίνομαι για αυτό το φαγητό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νατάσα!
Ντροπαλή
Νατάσα!


Αριθμός μηνυμάτων : 362
Ηλικία : 35

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 7:21 am

[b]Κοπέλες δεν ξέρω πως λέγετε αυτο το γλυκό όμως είναι πολύ ωραίο Very Happy !!

Υλικά:
4 πακέτα μπισκότα πτι μπερ
1 σακουλάκι ζάχαρη άχνη 250 gr
1 kg στραγγιστό
1 κρέμα γάλακτος την πράσινη (δεν ξέρω πως λέγετε)
1 βαζάκι μαρμελάδα (εγω βάζω φρούτα του δάσους)

Εκτέλεση:
Χτυπάμε στο μίξερ το γιαούρτι μας μέχρι να αφρατέψει.
Μόλις αφρατέψει ρίχνουμε την άχνη και μετά την κρέμα γάλακτος.
Χτυπάμε για περίπου μισή ώρα σύνολο!
Σε ενα μακρόστενο τάπερ απλώνουμε με την σειρά τα μπισκότα μας.
Ξεκινάμε και ρίχνουμε το μείγμα μας μέχρι να σκεπαστούν όλα τα μπισκότα.
Φτιάχνουμε γύρω στις 4 στρώσεις μπισκότα-μείγμα ανάλογα με το τάπερ μας!
Τέλος ρίχνουμε την μαρμελάδα μας κα βάζουμε στο ψυγείο!

Είναι τέλειο κορίτσια!Δροσερό και ελαφρύ!

Καλή επιτυχία Very Happy !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 7:23 am

κοριτσια τι να πρωτοφτιαξω? σλουρπ δηλαδη! Δοκιμασμένες συνταγες 19086028
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Ντροπαλή
*ΜΑΡΙΑΝΑ*


Αριθμός μηνυμάτων : 300
Ηλικία : 38
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 7:27 am

Νατασα μου το γλυκο σου ειναι τελειο!!! το εχω φτιαξει σε καλεσμενους μου και τους αρεσε πολυ!!!!

cheers cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νατάσα!
Ντροπαλή
Νατάσα!


Αριθμός μηνυμάτων : 362
Ηλικία : 35

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 7:29 am

*ΜΑΡΙΑΝΑ* έγραψε:
Νατασα μου το γλυκο σου ειναι τελειο!!! το εχω φτιαξει σε καλεσμενους μου και τους αρεσε πολυ!!!!

cheers cheers cheers cheers



Σε ευχαριστώ αγαπούλα!!! Δοκιμασμένες συνταγες 4103906420
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αθηνακι
Χαμηλών τόνων
αθηνακι


Αριθμός μηνυμάτων : 136
Ηλικία : 39
Τόπος : ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 7:33 am

Νατάσα! έγραψε:
[b]Κοπέλες δεν ξέρω πως λέγετε αυτο το γλυκό όμως είναι πολύ ωραίο Very Happy !!

Υλικά:
4 πακέτα μπισκότα πτι μπερ
1 σακουλάκι ζάχαρη άχνη 250 gr
1 kg στραγγιστό
1 κρέμα γάλακτος την πράσινη (δεν ξέρω πως λέγετε)
1 βαζάκι μαρμελάδα (εγω βάζω φρούτα του δάσους)

Εκτέλεση:
Χτυπάμε στο μίξερ το γιαούρτι μας μέχρι να αφρατέψει.
Μόλις αφρατέψει ρίχνουμε την άχνη και μετά την κρέμα γάλακτος.
Χτυπάμε για περίπου μισή ώρα σύνολο!
Σε ενα μακρόστενο τάπερ απλώνουμε με την σειρά τα μπισκότα μας.
Ξεκινάμε και ρίχνουμε το μείγμα μας μέχρι να σκεπαστούν όλα τα μπισκότα.
Φτιάχνουμε γύρω στις 4 στρώσεις μπισκότα-μείγμα ανάλογα με το τάπερ μας!
Τέλος ρίχνουμε την μαρμελάδα μας κα βάζουμε στο ψυγείο!

Είναι τέλειο κορίτσια!Δροσερό και ελαφρύ!

Καλή επιτυχία Very Happy !!!

η πρασινη ειναι αυτη που ειναι μονο για ζαχαροπλαστικη και κυριως για να φτιαξεις σαντιγυ!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νατάσα!
Ντροπαλή
Νατάσα!


Αριθμός μηνυμάτων : 362
Ηλικία : 35

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 8:04 am

Ναι Αθηνούλα!!!Αυτη είναι Very Happy !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 11:57 pm

Τηγανιτες γρηγορες

4 αυγα
1 φλ. τσ. αλευρι
1/2 φλ. τ. γαλα*
1/2 φλ. τσ. νερο*
1 κ.γ αλατι

*ΣΗΜ. εγω αντι για μισο-νερο, μισο γαλα, βάζω ένα φλυτζανι γάλα. Και βαζω και μιση κουταλια ζαχαρη αν θελω να φτιάξω γλυκιες τηγανιτες.

Χτυπάμε τα αυγα και ριχνουμε κοσκινισμένο το αλευρι. Ανακατευουμε καλα, ριχνουμε το γάλα και τα υπόλοιπα και ανακατέυουμε μεχρι να γινει ενας αραιος χυλος.
Σε αντικολλητικο τηγάνι, μικρης διαμέτρου κατα προτίμηση, βάζουμε λίγο βουτυρο να λιώσει, σε θερμοκρασια 6-7 (αν προκειται για ματι που φτάνει μεχρι το 9)ή στο 2 αν προκειται για ματι που φτανει μεχρι το 3. Βαζουμε μια κουταλια χυλο, τοσο ωστε να καλυπτει τον πατο του τηγανιου και αφηνουμε να ψηθει. Οταν αρχισει να κάνει τρυπουλες απο την πάνω πλευρα, γυρίζουμε και απο την άλλη, και χαμηλωνουμε το μάτι στο 4 ή στο 1 (αντιστοιχα με πανω). Γενικα, πρεπει να παιξετε με το μάτι λιγο μεχρι να βρειτε το ιδανικο. Εγω εχω μαυρισει αρκετες τηγανιτες απο τη μια πλευρα ενω εμειναν αψητες απο την άλλη. tongue
Όση ωρα ψηνεται η κάτω πλευρα μπορουμε να ξεκινησουμε να βαζουμε διαφορα κουμάντα επανω στην τηγανιτα, πχ ενταμ, κασερι, γκουντα κτλ, για να λιωσει μεχρι να ψηθει η κρέπα. Ή μερεντα και μπισκοτο. Ή μερεντα και μπανανα. Ή οτιδηποτε μπορουμε να φανταστουμε. Το αγαπημενο μου τον τελευταιο καιρο ειναι τριμμενο μηλο (το ειχα προσπαθησει σε φετες αλλα δεν ηταν ευκολο για τα πα παιδια κυριως να το φάνε. οποτε το ετριψα) με μελι και κανελλα. Οναρ!

Το καλυτερο μου ειναι οταν φτιάχνω τον πυργο τηγανίτας. Τηγανιτα κατω, οτι πραμα θελω απο πανω, τηγανιτα ξανα, ξανα ότι θελω, ξανα τηγανιτα, ξανα μανα οτι θελω.. κτλ κτλ. Γινεται η απόλυτη γουρουνια. Παρτε και εικονα με μια στρωση μερεντα/μπανανα, μια στρωση μηλο-μελι-κανελλα, μια στρωση γλυκο κουμκουατ (αυτο ειχα, τι να κάνω), μια στρωση ακτινιδιο-μελι, μια στρωση πορτοκάλι-σιροπι, και ξανα μανα απο την αρχη όλο αυτο... pig

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αθηνακι
Χαμηλών τόνων
αθηνακι


Αριθμός μηνυμάτων : 136
Ηλικία : 39
Τόπος : ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 2:50 am

ΤΥΡΟΚΡΟΚΕΤΕΣ


200γρ γκουντα
200γρ ρεγκατο
200γρ κεφαλοτυρι
2 ασπραδια
1 αβγο
3 κουταλιες κορν φλαουρ


Ανακατευουμε ολα μαζι...πλαθουμε μπαλακια και βαζουμε για μια ωρα στο ψυγειο
τηγανιζουμε σε πολυ καυτο λαδι μεχρι να ροδοκοκκινησουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μινα
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 5:32 am

ΣΟΥΦΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΚΟΛΑΣΗ

50 γρ. βούτυρο
150 γρ. ζάχαρη
4 αυγά
1 πρέζα αλάτι
1 βανίλια
50 γρ. αλεύρι
350 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα λιωμένη

Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη καλά μέχρι να αφρατέψουν.
Προσθέτουμε ένα-ένα τα αυγά, το αλάτι και τη βανίλια και, στη συνέχεια, ανακατεύουμε ελαφρά το αλεύρι.
Αποσύρουμε το μίξερ και προσθέτουμε τη σοκολάτα ανακατευοντας καλα.
Βουτυρώνουμε φορμάκια, γεμίζουμε ¾ από το κάθε φορμάκι με μείγμα και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170ο με 180ο στον αέρα για 10'.

Το σουφλε μπορει να μπει στο ψυγειο (πριν το ψησημο) και να μεινει 3-4 μερες!
Οταν σου ερθει λιγουρα βγαζεις κ ψηνεις λιιιγο παραπανω επειδη ειναι παγωμενο!

Η συνταγη ειναι του Ακη απο το Πρωινο μου..




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 9:05 am

κοτοπουλο αλα κρεμ

φιλετο κοτοπουλο
πιπεριες πρασινες
μπεικον
κρεμμυδοσουπα
πιπερι
κρεμα γαλακτος

βαζουμε το κοτοπουλο στο ταψι και ριχνουμε λιγο πιπερι μετα ριχνουμε την κρεμμυδοσουπα(σε σκονη)
απο πανω το μπεικον και την πιπερια σε κομματια... ριχνουμε λιγη κρεμα γαλακτος και το βαζουμε να ψηθει μιση ωρα στους 250 βαθμους..μολις παρει χρωμα ριχνουμε κι αλλη κρεμα γαλακτος (αναλογως ποση θελουμε) και το αφηνουμε παλι στο φουρνο για 10 λεπτα...ετοιμο!
*σερβιρεται με ρυζι κιτρινο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Lou.Sou.
Ντροπαλή
Lou.Sou.


Αριθμός μηνυμάτων : 405
Ηλικία : 47
Τόπος : Αλλου

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 4:47 pm

Κατερίνα έγραψε:
κοτοπουλο αλα κρεμ

φιλετο κοτοπουλο
πιπεριες πρασινες
μπεικον
κρεμμυδοσουπα
πιπερι
κρεμα γαλακτος

βαζουμε το κοτοπουλο στο ταψι και ριχνουμε λιγο πιπερι μετα ριχνουμε την κρεμμυδοσουπα(σε σκονη)
απο πανω το μπεικον και την πιπερια σε κομματια... ριχνουμε λιγη κρεμα γαλακτος και το βαζουμε να ψηθει μιση ωρα στους 250 βαθμους..μολις παρει χρωμα ριχνουμε κι αλλη κρεμα γαλακτος (αναλογως ποση θελουμε) και το αφηνουμε παλι στο φουρνο για 10 λεπτα...ετοιμο!
*σερβιρεται με ρυζι κιτρινο

αυτο ειναι κολαση!απο εσενα ειχα την συνταγη...πωωω ξελιγωθηκα . bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Δοκιμασμένες συνταγες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δοκιμασμένες συνταγες   Δοκιμασμένες συνταγες Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 5:28 pm

Lou.Sou. έγραψε:
Κατερίνα έγραψε:
κοτοπουλο αλα κρεμ

φιλετο κοτοπουλο
πιπεριες πρασινες
μπεικον
κρεμμυδοσουπα
πιπερι
κρεμα γαλακτος

βαζουμε το κοτοπουλο στο ταψι και ριχνουμε λιγο πιπερι μετα ριχνουμε την κρεμμυδοσουπα(σε σκονη)
απο πανω το μπεικον και την πιπερια σε κομματια... ριχνουμε λιγη κρεμα γαλακτος και το βαζουμε να ψηθει μιση ωρα στους 250 βαθμους..μολις παρει χρωμα ριχνουμε κι αλλη κρεμα γαλακτος (αναλογως ποση θελουμε) και το αφηνουμε παλι στο φουρνο για 10 λεπτα...ετοιμο!
*σερβιρεται με ρυζι κιτρινο

αυτο ειναι κολαση!απο εσενα ειχα την συνταγη...πωωω ξελιγωθηκα . bounce

και γρηγορο φαι! σλουρπ Δοκιμασμένες συνταγες 3183758151
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
 
Δοκιμασμένες συνταγες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Γρήγορες συνταγές για παιδια
» Συνταγές για δίαιτες και υγιεινή διατροφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ & ΟΜΟΡΦΙΑΣ :: Διατροφή-
Μετάβαση σε: