Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 Καθαρίζω οικολογικά

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 4:57 am

Επειδή η προστασία του περιβάλλοντος ξεκινάει από το σπίτι μας και θέλουμε ένα καθαρό πλανήτη για τα παιδιά μας, παραθέτουμε εδώ ότι μυστικό γνωρίζουμε για το καθάρισμα του σπιτιού μας χωρίς να επιβαρύνουμε τον υδροφόρο ορίζοντα με περιττές χημικές ουσίες.

Οι γιαγιάδες μας ξέρανε πολύ καλά το λεμόνι και το ξύδι εξουδετερώνουν τις μυρωδιές.
Και όπως έχω ξαναγράψει το καλύτερο απορρυπαντικό για τα λίπη είναι η σόδα και το αλάτι.
Έλα πείτε κι άλλα.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 5:07 am

πειτε μου τι να κανω με το πλυντηριο πιατων. εχει εδω και λιγο καιρο που μου τα βγαζει θαμπα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 5:18 am

vassiliki έγραψε:
πειτε μου τι να κανω με το πλυντηριο πιατων. εχει εδω και λιγο καιρο που μου τα βγαζει θαμπα!

Βασιλική, τα ποτήρια που πλένονται στο πλυντήριο πιάτων (ειδικά τα καθημερινά μας που συνήθως είναι χαμηλότερης ποιότητας) κάποια στιγμή μετά από πολύ πλύσιμο στο πλυντήριο θαμπώνουν. Αυτό το θάμπωμα εννοείς; Γι' αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Μετά υπάρχει και η περίπτωση να ξέχασες να βάλεις γυαλιστικό. Μήπως είναι αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 5:27 am

και τα μαχαιροπιρουνα βγαινουν θαμπα. γυαλιστικο δεν βαζω καθε φορα που το λειτουργω. βλακεια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 5:33 am

Κατι τρεχει με το γυαλιστικο μαλλον. Εγω δεν βαζω γυαλιστικο, αλλά εχω τις ταμπλέτες που ειναι 15 σε ενα, καθαριστικο, αφαλατικο, γυαλιστικο, εκθαμβωτικο, πολυμηχάνημα κτλ τκλ. Αλλά βρηκα πως αν βαλω ξιδι την ωρα που ξεπλένει, τα περισσοτερα πιατα γυαλιζουν. Απλα ανοιγω το πλυντηριο την ωρα που πλένει, και πιεζω το μπουκαλι με το ξυδι 1-2 φορες πανω κάτω. Εξουδετερωνει και τις μυρωδιες, και δρα εναντιον των αλατων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 5:34 am

vassiliki έγραψε:
και τα μαχαιροπιρουνα βγαινουν θαμπα. γυαλιστικο δεν βαζω καθε φορα που το λειτουργω. βλακεια?

Τα πλυντήρια εχουν μία θήκη συνήθως από τη μέσα μεριά της πόρτας για το γυαλιστικό. Το βάζεις εκεί και είναι για αρκετές χρήσεις. Παρακολουθείς πότε θα τελειώσει.
Τώρα τελευταία με τα καινούργια απορρυπαντικά του στυλ fairy ultra caps (αυτά που έχουν και ένα υγρό από τη μία μεριά) δεν είναι αυτό απαραίτητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 5:35 am

Nena έγραψε:
Κατι τρεχει με το γυαλιστικο μαλλον. Εγω δεν βαζω γυαλιστικο, αλλά εχω τις ταμπλέτες που ειναι 15 σε ενα, καθαριστικο, αφαλατικο, γυαλιστικο, εκθαμβωτικο, πολυμηχάνημα κτλ τκλ. Αλλά βρηκα πως αν βαλω ξιδι την ωρα που ξεπλένει, τα περισσοτερα πιατα γυαλιζουν. Απλα ανοιγω το πλυντηριο την ωρα που πλένει, και πιεζω το μπουκαλι με το ξυδι 1-2 φορες πανω κάτω. Εξουδετερωνει και τις μυρωδιες, και δρα εναντιον των αλατων.

Μου το είπες και την άλλη φορά αυτό αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω.
Το κ@λοπλυντήριό μου έχει ένα πρόγραμμα μόνο και δεν βγάζει ενδείξεις για το στάδιο που βρίσκεται κάθε φορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 6:51 am

το ξερω αυτο με το γυαλιστικο αλλα νομιζα οτι δεν μπαινει σε καθε πλυση. αυτο με το ξυδι το εκανα αλλα το εβαλα απο την αρχη. εβαλα κ σοδα, τιποτα. ενιγουει, σας επρηξα. θα δω πως θα παει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 7:19 am

Despina έγραψε:
Nena έγραψε:
Κατι τρεχει με το γυαλιστικο μαλλον. Εγω δεν βαζω γυαλιστικο, αλλά εχω τις ταμπλέτες που ειναι 15 σε ενα, καθαριστικο, αφαλατικο, γυαλιστικο, εκθαμβωτικο, πολυμηχάνημα κτλ τκλ. Αλλά βρηκα πως αν βαλω ξιδι την ωρα που ξεπλένει, τα περισσοτερα πιατα γυαλιζουν. Απλα ανοιγω το πλυντηριο την ωρα που πλένει, και πιεζω το μπουκαλι με το ξυδι 1-2 φορες πανω κάτω. Εξουδετερωνει και τις μυρωδιες, και δρα εναντιον των αλατων.

Μου το είπες και την άλλη φορά αυτό αλλά δεν μπόρεσα να το κάνω.
Το κ@λοπλυντήριό μου έχει ένα πρόγραμμα μόνο και δεν βγάζει ενδείξεις για το στάδιο που βρίσκεται κάθε φορά.

Ουτε εμενα, απλα υπολογιζω περιπου ποτε εχει ξεπλυνει το απορρυπαντικο και το βαζω. Και να το πετυχεις πιο νωρις ή πιο αργα δεν χαλασε και ο κοσμος να σου πω, το ξιδι εξατμιζεται. Απλα οταν εχει και τα ζεστα νερα να τρεχουν, καθαριζει και το πλυντηριο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Μαρ 21, 2012 5:32 am

Κάτι που ίσως φανεί χρήσιμο στο θέμα του πλυντηρίου πιάτων:

Για να δούμε λοιπόν, πόσο μας στοιχίζει το δικό μας απορρυπαντικό πλυντηρίου πιάτων, για 32 πλύσεις, και τι θα χρειαστούμε για να το φτιάξουμε.

• Δύο κούπες διττανθρακική σόδα 1,2 ευρώ (κάνει και σόδα πλύσεως)
• Δύο κούπες βόρακα 1 ευρώ
• Τέσσερις κουταλιές ξυνό (κιτρικό οξύ) 1 ευρώ
Σύνολο: 3,2 ευρώ

3,2 ευρώ για 32 πλύσεις... που σημαίνει, 0,10 ευρώ η πλύση.. Οχι κι άσχημα, ε;! Κι αυτό το ποσό, προκύπτει αν αγοράσετε το κιτρικό οξύ και τη σόδα σε τυποποιημένες συσκευασίες. Έχετε υπ'όψην, πως αυτά τα βρίσκετε και χύμα σε καταστήματα με μπαχαρικά και μυρωδικά (ειδικά στο κέντρο της Αθήνας), οπότε κατεβάζετε το κόστος ακόμα περισσότερο!

Για εκθαμβωτικό, χρησιμοποιείστε ξύδι (λευκό ή όχι, την ίδια δουλειά κάνουν), και για κάθε πλύση (χωρίς πρόπλυση) χρησιμοποιείστε μια κουταλιά της σούπας από το μίγμα σας, στη θήκη της ταμπλέτας ή του υγρού.

Με αυτό το μίγμα γλιτώνετε το χλώριο που περιέχουν οι ταμπλέτες και τα υγρά του εμπορίου, και τα ποτήρια ειδικά, βγαίνουν διαμάντια! Και φυσικά, να μην ξεχάσω να αναφέρω, πως με τη χρήση του ξυδιού, καθαρίζετε και τα άλατα που συγκεντρώνει το πλυντήριο!

Για να φτιάξετε το συγκεκριμένο μίγμα, δεν έχετε παρά να ανακατέψετε τα υλικά σας σ'ένα μπωλ, και να τα αποθηκεύσετε σ'ένα βάζο.
Σημειώστε πως αν τα ποτήρια σας βγουν θαμπά ή με υπολείμματα σκόνης, σημαίνει πως έχετε σκληρό νερό στην περιοχή σας, και μάλλον πρέπει στην επόμενη δόση, να μειώσετε την ποσότητα του βόρακα που χρησιμοποιείτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Despina
Χαμηλών τόνων
Despina


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 49
Τόπος : Κομοτηνή

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Μαρ 21, 2012 5:41 am

Επιτέλους! Είναι η πρώτη συνταγή που βρίσκω για πλυντήρια πιάτων. Θα την δοκιμάσω.

Εσύ Μυρτώ μήπως την έχεις δοκιμάσει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Μαρ 21, 2012 5:44 am

Μυρτω τελεια ιδεα! θα δοκιμασω κι εγω! cheers

σε τι μαγαζι τα βρισκω τα υλικα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Μαρ 21, 2012 8:37 am

Κατερίνα έγραψε:
Μυρτω τελεια ιδεα! θα δοκιμασω κι εγω! cheers

σε τι μαγαζι τα βρισκω τα υλικα?


Στο άρθρο γράφει: Έχετε υπ'όψην, πως αυτά τα βρίσκετε και χύμα σε καταστήματα με μπαχαρικά και μυρωδικά (ειδικά στο κέντρο της Αθήνας), οπότε κατεβάζετε το κόστος ακόμα περισσότερο!

Πιστεύω πως μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί και από φαρμακείο.

Καλή επιτυχία Κατερίνα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΤετ Μαρ 21, 2012 8:40 am

Despina έγραψε:
Επιτέλους! Είναι η πρώτη συνταγή που βρίσκω για πλυντήρια πιάτων. Θα την δοκιμάσω.

Εσύ Μυρτώ μήπως την έχεις δοκιμάσει;


Όχι, Δέσποινα δεν πρόλαβα ακόμα να δοκιμάσω τη συνταγή, αλλά σίγουρα θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Πιστεύω πως θα είναι αποτελεσματική. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 1:23 am

Ωραια!!!
Ειχα βρει καπου -στο νοικοκυροκοριτσο νομιζω- και συνταγη για σπιτικο απορρυπαντικο για τα ρουχα. Θα προμηθευτω κανενα τσουβαλι βορακα και θα φτιαξω. Γουσταρω οικολογικα!
bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Καθαρίζω οικολογικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρίζω οικολογικά   Καθαρίζω οικολογικά Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 7:17 am

Κάτι που έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου και ίσως σας φανεί χρήσιμο...

Οικολογικά Καθαριστικά:
https://www.youtube.com/watch?v=mtUp6YmQ8v4&feature=share
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καθαρίζω οικολογικά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ :: Νοικοκυρές εν δράση-
Μετάβαση σε: