Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
πασχα και νονοι Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 πασχα και νονοι

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vassiliki
Χαμηλών τόνων
vassiliki


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 47

πασχα και νονοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πασχα και νονοι   πασχα και νονοι Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 4:06 am

να σας ρωτησω κατι?
το πασχα τι ειθισται να κανουμε στους νονους? ως δωρο εννοω.
εγω σκεφτηκα να παρω στην κουμπαρα μου ενα δωρο (δεν ξερω τι βεβαια-αν εχετε προτασεις θα με διευκολυνατε!) και μαζι και ενα τσουρεκι.
τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lou.Sou.
Ντροπαλή
Lou.Sou.


Αριθμός μηνυμάτων : 405
Ηλικία : 47
Τόπος : Αλλου

πασχα και νονοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πασχα και νονοι   πασχα και νονοι Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 4:15 am

Εμας ειναι μακρια και τα 2 σετ νονων, αλλα συνηθως στελνω κατι εποχιακο πχ τα Χριστουγεννα καποιο κερι με τζιρτζιρι μιτζιρι στολισμενο,το Πασχα κατι σε κοτουλα ή λαγουδακι διακοσμητικο για το σπιτι και μια καρτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

πασχα και νονοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πασχα και νονοι   πασχα και νονοι Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 4:23 am

Πανω κάτω αυτο που εγραψε η Λιτσα.
Εγω συνηθως αγοράζω μια πιατελα και βαζω μεσα πχ κουλουρακια, τσουρεκια, 3-4 βαμμενα αυγα, τετοια. Την τυλίγω με ενα ωραιο σελοφαν και την πηγαινω ετσι. Δεν ειναι αναγκη να ειναι πιατελα, μπορει να ειναι μια σαλατιέρα, ή μια μεγάλη φλυτζανα-κασπω (αυτο πηγα πέρσυ) ή ένα ωραίο μικρο μπαουλάκι.
Κάτι αντιστοιχο κάνω και τα Χριστουγεννα - τωρα με την χειροτεχνία ψηνομαι να φτιάξω κατι χειροποίητο πασχαλινο.. θα δω.
Αλλά σε γενικές γραμμες σε αυτα τα πλαίσια κινουμεθα στις νονές μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

πασχα και νονοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πασχα και νονοι   πασχα και νονοι Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 4:25 am

Εγώ νονά δεν έχω γίνει ακόμα, αλλά απο μικρή θυμάμαι την μητέρα μου, νονά δύο παιδιών, που μαζί με τα δικά μας τσουρέκια και αβγά ετοίμαζε και τις κουμπάρας της.
Στόλιζε κάθε φορά ένα όμορφο καλάθι, έβαζε μέσα το τσουρέκι, αβγά και μαζί με τις λαμπάδες και τα δώρα των παιδιών τα πήγαινε. Στα παιδιά θυμάμαι αγόραζε και απο ένα σοκολατένιο αβγό ή κουνελάκι και τα παιδιά τρελαίνονταν. Αυτό!
Τώρα, αν κάποιος πάρει και δώρο στους κουμπάρους του, είναι κάτι που πηγαίνει σύμφωνα με την τσέπη του και την διάθεση του.

Κυρίως όμως, οι νονοί είναι υπόχρεη απέναντι στα βαφτιστήρια τους, όχι στους κουμπάρους... όπως τα χριστουγεννιάτικα δωράκια, έτσι και οι λαμπάδες και το πασχαλινό δωράκι είναι καλό να μη παραλείπονται Smile
Τους κουμπάρους τους, μπορεί να τους θυμηθεί κανείς στην γιορτή τους ή στην επέτειο των γάμων τους.

Αν και πάντα λέω ότι αυτά είναι τα τυπικά, είναι όμορφη χειρονομία και φέρνει χαμόγελα στα πρόσωπα των παιδιών, που κακά τα ψέματα, όσο είναι μικρά τα παιδιά και τέτοιες εποχές συνδυάζουν πάντα τους νονούς με τα δώρα Smile

Πάντα άξια Βασιλική, να τα χαίρεσαι και με το καλό να έρθει το Πάσχα Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

πασχα και νονοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πασχα και νονοι   πασχα και νονοι Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 5:47 am

NeNaKi έγραψε:
Εγώ νονά δεν έχω γίνει ακόμα, αλλά απο μικρή θυμάμαι την μητέρα μου, νονά δύο παιδιών, που μαζί με τα δικά μας τσουρέκια και αβγά ετοίμαζε και τις κουμπάρας της.
Στόλιζε κάθε φορά ένα όμορφο καλάθι, έβαζε μέσα το τσουρέκι, αβγά και μαζί με τις λαμπάδες και τα δώρα των παιδιών τα πήγαινε. Στα παιδιά θυμάμαι αγόραζε και απο ένα σοκολατένιο αβγό ή κουνελάκι και τα παιδιά τρελαίνονταν. Αυτό!
Τώρα, αν κάποιος πάρει και δώρο στους κουμπάρους του, είναι κάτι που πηγαίνει σύμφωνα με την τσέπη του και την διάθεση του.

Κυρίως όμως, οι νονοί είναι υπόχρεη απέναντι στα βαφτιστήρια τους, όχι στους κουμπάρους... όπως τα χριστουγεννιάτικα δωράκια, έτσι και οι λαμπάδες και το πασχαλινό δωράκι είναι καλό να μη παραλείπονται Smile
Τους κουμπάρους τους, μπορεί να τους θυμηθεί κανείς στην γιορτή τους ή στην επέτειο των γάμων τους.

Αν και πάντα λέω ότι αυτά είναι τα τυπικά, είναι όμορφη χειρονομία και φέρνει χαμόγελα στα πρόσωπα των παιδιών, που κακά τα ψέματα, όσο είναι μικρά τα παιδιά και τέτοιες εποχές συνδυάζουν πάντα τους νονούς με τα δώρα Smile

Πάντα άξια Βασιλική, να τα χαίρεσαι και με το καλό να έρθει το Πάσχα Very Happy


Νενακι, η Βασιλικη εννοει τι δωρο κάνουν στους νονους οι γονεις, οχι οι νονοι στο βαφτιστηρι/κουμπάρους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

πασχα και νονοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πασχα και νονοι   πασχα και νονοι Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 7:20 am

Nena έγραψε:
Νενακι, η Βασιλικη εννοει τι δωρο κάνουν στους νονους οι γονεις, οχι οι νονοι στο βαφτιστηρι/κουμπάρους.

Πω πωωω, έχεις δίκιο Νένα.. εντελώς όμως εκτός θέματος! Embarassed Embarassed Embarassed

Ίσως μίλησε μέσα μου το απωθημένο, γιατί εγώ προσωπικά δεν είδα ποτέ τον νονό μου να μου χτυπά την πόρτα μας, πόσο μάλλον με δώρα.. ποτέ όμως!

Διορθώνω στα γρήγορα λοιπόν...
Εγώ νονό δεν είχα ποτέ, μόνο θεωρητικά, αλλά απο μικρή θυμάμαι την μητέρα μου, νονά δύο παιδιών, να της φέρνει η μητέρα τους (η κουμπάρα της δηλαδή) μια σύνθεση με αβγά και τσουρέκι...είτε τυλιγμένα σε πακέτο, είτε σε καλάθι, είτε σε οποιαδήποτε άλλη μορφή δώρου! Δε θυμάμαι να έφερε κάτι παραπάνω γι΄αυτές τις περιστάσεις... Τα ιδιαίτερα δώρα έρχονταν πάντα σε ονομαστικές γιορτές και γενέθλια.

<<Αυτό φυσικά δεν ερχόταν μόνο του, αλλά με τη συνοδεία κάποια λαμπάδας και κάποιου δώρου, για μένα. Εμένα νονά μου υπήρξε η κουμπάρα που στεφάνωσε η μητέρα μου... καλοσύνη της και της είμαι ευγνώμον που θέλησε μόνη της να αναλάβει τον ρόλο αυτό. Αν και αυτό το τελευταίο είναι και πάλι εκτός θέματος, είχα την ανάγκη να το αναφέρω!>>

Ας μείνω λοιπόν στο αρχικό θέμα Very Happy

Δεν έχω ακούσει να προσφέρουν κάτι άλλο οι γονείς στους νονούς... απλά, στην ουσία και οι δύο πλευρές ανταλλάσσουν αβγά και τσουρέκια.
Τώρα, αν κάποιος πάρει και δώρο στους νονούε του παιδιού του, είναι και πάλι κάτι που πηγαίνει σύμφωνα με την τσέπη του και την διάθεση του.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

πασχα και νονοι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πασχα και νονοι   πασχα και νονοι Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 7:28 am

NeNaKi έγραψε:
Nena έγραψε:
Νενακι, η Βασιλικη εννοει τι δωρο κάνουν στους νονους οι γονεις, οχι οι νονοι στο βαφτιστηρι/κουμπάρους.

Πω πωωω, έχεις δίκιο Νένα.. εντελώς όμως εκτός θέματος! Embarassed Embarassed Embarassed

Ίσως μίλησε μέσα μου το απωθημένο, γιατί εγώ προσωπικά δεν είδα ποτέ τον νονό μου να μου χτυπά την πόρτα μας, πόσο μάλλον με δώρα.. ποτέ όμως!

Διορθώνω στα γρήγορα λοιπόν...
Εγώ νονό δεν είχα ποτέ, μόνο θεωρητικά, αλλά απο μικρή θυμάμαι την μητέρα μου, νονά δύο παιδιών, να της φέρνει η μητέρα τους (η κουμπάρα της δηλαδή) μια σύνθεση με αβγά και τσουρέκι...είτε τυλιγμένα σε πακέτο, είτε σε καλάθι, είτε σε οποιαδήποτε άλλη μορφή δώρου! Δε θυμάμαι να έφερε κάτι παραπάνω γι΄αυτές τις περιστάσεις... Τα ιδιαίτερα δώρα έρχονταν πάντα σε ονομαστικές γιορτές και γενέθλια.

<<Αυτό φυσικά δεν ερχόταν μόνο του, αλλά με τη συνοδεία κάποια λαμπάδας και κάποιου δώρου, για μένα. Εμένα νονά μου υπήρξε η κουμπάρα που στεφάνωσε η μητέρα μου... καλοσύνη της και της είμαι ευγνώμον που θέλησε μόνη της να αναλάβει τον ρόλο αυτό. Αν και αυτό το τελευταίο είναι και πάλι εκτός θέματος, είχα την ανάγκη να το αναφέρω!>>

Ας μείνω λοιπόν στο αρχικό θέμα Very Happy

Δεν έχω ακούσει να προσφέρουν κάτι άλλο οι γονείς στους νονούς... απλά, στην ουσία και οι δύο πλευρές ανταλλάσσουν αβγά και τσουρέκια.
Τώρα, αν κάποιος πάρει και δώρο στους νονούε του παιδιού του, είναι και πάλι κάτι που πηγαίνει σύμφωνα με την τσέπη του και την διάθεση του.

Κι εμενα οι νονοι μου ηταν αποντες γενικώς - μια ζωη η νονα του αδελφου μου μου εφερνε λαμπαδα, μαζι με το δωρο του αδελφου. Γιαυτο κι εγω, απο απωθημένο μαλλον, παρολο που η βαφτιστηρα μου ειναι τωρα 25 ετων, της πηγαινω λαμπάδα ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. Μαζι με ενα μικρο ή μεγάλο δωράκι. και η κουμπαρα μου μου δινει το κλασικο καλαθακι με αυγα/τσουρεκια/κουλουρακια.
Αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
πασχα και νονοι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΩΡΑ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ :: Όσα φέρνει ο Άνεμος...-
Μετάβαση σε: