Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 Μια Φορά κι Έναν Καιρό...

Πήγαινε κάτω 
+8
Lou.Sou.
Elena30
Κατερίνα
viv_don
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Nena
Μυρτώ
NeNaKi
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 3:41 am

Δημιούργησα αυτό το Topic, για να βάζουμε εικόνες - βίντεο ή και ιδέες απο πράγματα που μας συνδέουν με την παιδική μας ηλικία και θα θέλαμε να θυμόμαστε, γιατί μας ταξιδεύουν σε πανέμορφες στιγμές μιας άλλης υπέροχης, πιο ανθρώπινης, αθώας εποχής... 70'ς, 80'ς, αρχές 90'ς... και μας κάνουν κάθε φορά να δακρύζουμε απο συγκίνηση και να χαμογελάμε απο ικανοποίηση που τη ζήσαμε!


Πηγές:Είναι επίσης έντιμο να αναφέρω ότι, τις περισσότερες εικόνες τις έχω συλλέξει απο τα διάφορα site που μου έδινε η google και αρκετά απο το retromaniax.gr


Δεν θα πώ άλλα, νομίζω ότι καταλάβατε το περιεχόμενο του θέματος και θα ξεκινήσω άμεσα το ταξίδι μας στο παρελθόν... Smile

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 4:06 am

Μερέντα!
Ούτε Νουκρέμες, ούτε Νουτέλλες... η μια και μόνη πραγματική Μερέντα, όπως ήταν κάποτε με την γεύση που όλη την γνωρίσαμε και όχι όπως έχει γίνει τώρα!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][img][/img]


Τα πρώτα Πιτσίνια τα θυμάστε???
Θα 'μουνα δε θα' μουνα πέντε χρονών...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Και τα αγαπημένα μου, τα Φοφίκο!
Με γεύση κλάσης ανώτερης απο τα φουντούνια... απλά απίθανη!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


La Tipa!
Η Κολωνία της μαμάς μου... την είχα ξεκληρίσει στο γυμνάσιο ως έφηβη χαχαχα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



4711 που αν δεν κάνω λάθος αργότερα ονομάστηκε Tosca!
Αυτή τη φορούσε η γιαγιά μου και σένα απο τα ντουλάπια του παλιού σπιτιού, πρέπει να έχει μείνει ένα ξεχασμένο αδειο μπουκάλι... ρετρό, θα ψάξω να το βρώ!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 5:33 am

Νενάκι πολύ ωραία η αναδρομή στο παρελθον! Θα συμφωνήσω απόλοιτα με τη μερέντα... η γεύση της τότε ήταν θεϊκή! Τα πιτσίνα τα έτρωγα κάθε Σάββατο που ο παππούς μου κατέβαινε Αθήνα για ψώνια και ερχόμενος στο σπίτι έφερνε σε μένα και στον αδελφό μου από μία σοκολάτα γάλακτος ΊΟΝ, ένα πακέτο πιτσίνια και κάτι ακόμα που δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή (μάλον σοκοφρέτα ήταν). Τα φοφίκο ήταν τα αγαπημένα μου -γιαμ γιαμ! Και ναι ήταν μακράν καλύτερα από τα φουντούνια...
Τώρα όσο για τις κολόνιες που αναφέρεις, την La tipa για να είμαι ειλικρινής δεν τη θυμάμαι, αλλά την άλλη 4711 ναι την είχε κι εμένα η γιαγιά μου και επειδή είχε αδειάσει χρησιμοποιούσε το μπουκάλι για να φυλάει το οινοπνευμα στην ξύλινη ντουλάπα στο δωμάτιό της...
Αν βρω κι εγώ κάτι θα το αναρτήσω, αλλά η αλήθεια είναι πως έχω πάθει μια μερική αμνησία όσον αφορά τα παιδικά μου χρόνια... Εδώ δε θυμάμαι τα τωρινά. Σε λίγο θα ανατρέχω στο "Τι θα φάμε σήμερα?" για να θυμηθώ τι μαγείρεψα χτες!!! Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 5:54 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Χαχαχαχαχαχ!
Τα θυμαστε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 6:01 am

Πωπω!!! Τι μου θύμησες τώρα!!! Βλέπω πως με αυτό το topic οι παιδιικές μου μνήμες θα ξαναγυρήσουν όπωσδηποτε...

Nena έγραψε:



Χαχαχαχαχαχ!
Τα θυμαστε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 6:23 am

Οι σημερινοι νεοι δεν θα καταλαβουν ποτε τι σχεση μπορει να εχει μια κασετα με ενα μολυβι...

Καπου το ειχα δει γραμμενο και πραγματικα ενιωσα οτι μιλαει στη γλωσσα μου Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 7:21 am

Nena έγραψε:
Χαχαχαχαχαχ!
Τα θυμαστε?

Έλα ρε Νένα, τι λες τώρα! Πω πω τα είχα ξεχάσει!
Χαχαχαχα Και βέβαια τα θυμόμαστε... πραγματικά αν έχανες μια απο τις μύτες την είχες %$#%$#%, επίσης και αν ξεχνιόσουν και μάσαγες το πίσω καπάκι, λόγω της τρύπας γέμιζε σάλια όλο το μολύβι χαχαχα
Κυκλοφορούσαν σε διάφορα χρώματα φωσφορούχα και παστέλ και με χρυσόσκονη ή άνευ χαχαχα και ήταν φθηνά... όλα τότε ήταν φθηνά!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 7:40 am

Nena έγραψε:
Οι σημερινοι νεοι δεν θα καταλαβουν ποτε τι σχεση μπορει να εχει μια κασετα με ενα μολυβι...

Καπου το ειχα δει γραμμενο και πραγματικα ενιωσα οτι μιλαει στη γλωσσα μου Razz Razz

Τι με λες τώρα... σύμπτωση! Χθες ήμουν στην πεθερά μου και ήταν εκεί τα ανηψάκια του άντρα μου... αγοράκι 5 στα 6 και κοριτσάκι στα 3. Τους αράδιασε η πεθερά μου μια κούτα με διάφορα παιχνίδια του άντρα μου και της αδελφής του και μέσα σε αυτά ήταν και μια κασέτα. Η Ερώτηση του μικρού...
-Μαμά τι είναι αυτό;
-Κασέτα παιδί μου.
-Και τι κάνει;
-Παίζει μουσική σαν το cd
-Πως παίζει μουσική;
-Την βάζεις στο κασετόφωνο και παίζει
-Το κασετόφωνο είναι σαν το CD;
-Ναι παιδί μου, αλλά πιο παλιό.
-Και γιατί δεν βάζατε cd;
-Γιατί δεν είχαμε.
-Μπλιαξ, μούφα ήτανε μαμά!

Και που να άκουγε και τα παρακάτω... μασούσε την ταινία και για να την φτιάξεις έπρεπε να την κόψεις και να την κολλήσεις προσεχτικά με μανό, έπρεπε να περιμένεις 10 λεπτά για να γυρίσει η κασέτα στην αρχή, έπρεπε να ψάχνεις υπομονετικά για να βρείς το ζητούμενο τραγούδι, οι μπαταρίες έσταζαν ή στην καλύτερη μύριζαν λαδίλα όταν το ξέχναγες για λίγο στον ήλιο και το περιεχόμενο της καταστρεφόταν όταν κατά λάθος αντί να πατήσεις το play, πατούσες μαζί και το κουμπί της εγγραφής χαχαχα
Ήταν ωραία όμως, ακριβώς για όλους τους πάνω λόγους Smile

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 8:06 am

Μυρτώ έγραψε:
Νενάκι πολύ ωραία η αναδρομή στο παρελθον! Θα συμφωνήσω απόλοιτα με τη μερέντα... η γεύση της τότε ήταν θεϊκή! Τα πιτσίνα τα έτρωγα κάθε Σάββατο που ο παππούς μου κατέβαινε Αθήνα για ψώνια και ερχόμενος στο σπίτι έφερνε σε μένα και στον αδελφό μου από μία σοκολάτα γάλακτος ΊΟΝ, ένα πακέτο πιτσίνια και κάτι ακόμα που δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή (μάλον σοκοφρέτα ήταν). Τα φοφίκο ήταν τα αγαπημένα μου -γιαμ γιαμ! Και ναι ήταν μακράν καλύτερα από τα φουντούνια...

Ναι! Τότε όλα ήταν αλλιώς... τα φαγητά, τα σνακς, τα αρώματα, τα χρώματα... όλα πιο γευστικά, πιο αρωματικά και πιο φωτεινά... γι' αυτό είμαστε τυχεροί που ζήσαμε εκείνη την εποχή και έχουμε να θυμόμαστε.
Και μην ανησυχείς Μυρτώ μου, θα θυμηθείς σιγά σιγά... απλά θέλεις αυτό το κάτι να διεγείρει το μυαλό και να ξυπνήσει τις αναμνήσεις σου. Ε γι’ αυτό φτιάξαμε και αυτό το topic, για να φέρουμε στο παρόν όλα όσα ζήσαμε και τα σκέπασαν τα χρόνια που έφυγαν! Very Happy


Τώρα, πείτε μου ότι θυμάστε αυτόν τον πίνακα....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

...ήταν must της εποχής σε κάθε σπίτι και σε οποιαδήποτε μορφή. Η μητέρα μου το είχε κεντητό κορνιζαρισμένο και αυτή τη στιγμή βρίσκεται μαζί με άλλα στην αποθήκη μας στην Ξάνθη σε άριστη κατάσταση.
Γενικά, τα εν λόγω κεντημένα κάδρα και καδράκια, καθώς και λευκά 'μπιμπελό' διαφόρων μεγεθών μαζί με ασορτί σεμέ χαχα ήταν ότι πιο in στη διακόσμηση των 80's με αρχές 90's.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Αν αυτή η συνήθεια του σεμέ δεν είχε ξεπεραστεί, πως θα ήταν άραγε τα γραφεία μας εν έτη 2012;;;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Ντροπαλή
*ΜΑΡΙΑΝΑ*


Αριθμός μηνυμάτων : 300
Ηλικία : 38
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 11:19 am

Θυμαμαι οτι επινα πολυ πορτοκαλαδα "φλωρινα" σε χαρτινο τετραγωνο κουτι ηταν...
Δεν βρηκα φωτο να σας βαλω!! bounce bounce

Επισης ετρωγα γαριδακια "Τι και Τι" χαχαχχαχαχα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Σοκοφρετες "Κουκου Ρουκου"
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Κακαο "carnation" να πινεις....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 1:14 pm

Πω πω ανατρίχιασα!!!

Αναγγελία της τελευταίας εκπομπής του Λούνα Πάρκ! 1981! Και όμως ρε παιδιά, το θυμάμαι!!!




Δον Κιχώτης!




Νταρντακάν!





Οι Μύθοι του Αισώπου!





Ιαπωνέζικα Παραμύθια!




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 1:46 pm

Μαριανάκι μου και γω έπινα πολύ Φλώρινα και έναν άλλο χυμό πορτοκάλι που ήταν σε μια συσκευασία που έμοιαζε με πορτοκάλι κανονικό, κουκου ρούκου και kiss κέρναγα συνήθως στο σχολείο για την γιορτή μου... με τις κούτες τα κουβαλούσαμε χαχα και καρνέισον έχω πιει ολόκληρη γελάδα μέχρι που βγήκε το εκπληκτικό ροδοπάκι.. ένα γάλα κακάο μόνο για Μακεδονία και Θράκη που ήταν απο τα πιο υπέροχα... Κάθε μέρα στο σχολείο τυρόπιτα και ροδοπάκι... συνδυασμός όλα τα λεφτά!!! Και σήμερα κυκλοφορεί, αλλά δεν έχει εκείνη την γεύση του πρώτου!

Το παλιό καλό μας Ροδοπάκι!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Χαχαχαχαχα Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΟΥΠΣΝΑΓΚΕΛ και το ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΤΟΥ ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ χαχαχα
Πω πωωωω, είχαμε φτιάξει ολόκληρη συμμορία εξαιτίας της σειράς και παίζαμε σε ένα παρατημένο αγροτικό με σκεπαστή καρότσα κοντά στις γραμμές της Ξάνθης χαχαχα





Και αυτό θυμάμαι ήταν απο τα αγαπημένο μου παιδικά... την εποχή που βγήκαν οι βιντεοκασέτες και κάθε Σάββατο, η μητέρα μου έπαιρνε 2-3, μια που είχε τα μικρά μου πόνυ και μετά τους φωτεινούλιδες και μια που είχε τα στρουμφάκια και μετά την Οδύσσεια του Διαστήματος... πω πωωω ήταν η καλύτερη μου!

Οδύσσεια του Διαστήματος ή αλλιώς Ulysses 31!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 10:46 pm

Ροδοπάκι! τι λες τωρα!!!!
Εχω την εντυπωση οτι υπάρχει ακομα. Ή κανω λάθος και το μπερδέυω με κανενα άλλο???????


Οδυσσεια του διαστηματος??? I love you I love you
ΗμΑνε τρελλα ερωτευμένη με τον Οδυσσεα!!

Σαν σε ονειρο θυμαμαι το πρωτο επεισοδιο της Τολμης και γοητειας - για καποιο λογο το συζητουσαμε προχτες, όπου μπαινει ο Ριτζ στο γραφειο του πατερα του και λεει "Θα παντρευτω την Καρολαιν". Κι ετσι ξεκινησαν όλα Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
viv_don
Χαμηλών τόνων
viv_don


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ηλικία : 50
Τόπος : galaro-zakinthos

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΔευ Μαρ 26, 2012 10:59 pm

Πω πω ρε κοριτσια τι μας θυμησατε ...ΟΔΥΣΣΕΙΑ?ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Ντροπαλή
*ΜΑΡΙΑΝΑ*


Αριθμός μηνυμάτων : 300
Ηλικία : 38
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤρι Μαρ 27, 2012 4:34 am

Οδυσσεια εβλεπε ο αδερφος μου! Εγω εβλεπα μικρο μου πονυ και τα αρκουδακια της αγαπης... χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα
bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατερίνα
Φορτσάτη
Κατερίνα


Αριθμός μηνυμάτων : 787
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα (δυτικά προάστια)

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤρι Μαρ 27, 2012 5:11 am

*ΜΑΡΙΑΝΑ* έγραψε:
Οδυσσεια εβλεπε ο αδερφος μου! Εγω εβλεπα μικρο μου πονυ και τα αρκουδακια της αγαπης... χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα
bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... 2452488198 Μια Φορά κι Έναν Καιρό... 2452488198 Μια Φορά κι Έναν Καιρό... 2452488198
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://ladiesforum.forumgreek.com
*ΜΑΡΙΑΝΑ*
Ντροπαλή
*ΜΑΡΙΑΝΑ*


Αριθμός μηνυμάτων : 300
Ηλικία : 38
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤρι Μαρ 27, 2012 5:19 am

Θυμάστε τους Φλίντστοουν?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 2:45 am

Nena έγραψε:
Ροδοπάκι! τι λες τωρα!!!!
Εχω την εντυπωση οτι υπάρχει ακομα. Ή κανω λάθος και το μπερδέυω με κανενα άλλο???????

Ναι υπάρχει ακόμα, αλλά δεν είναι το ίδιο... η γεύση του δεν είναι τόσο αγνή όσο κάποτε, μου φαίνεται ότι το έχουν νερώσει και έχει αλλάξει και το κουτί. Παρ' όλα αυτά το γάλα της ροδόπης εξακολουθεί να είναι απο τα ωραιότερα!


Οδυσσεια του διαστηματος??? I love you I love you
ΗμΑνε τρελλα ερωτευμένη με τον Οδυσσεα!!

Αααααχ μη λές για παιδικούς έρωτες, γιατί ξύνεις πληγές τώρα χεχεχε
Πάλι καλά εσύ, εγώ λίγα χρόνια αργότερα (το 88-89 αν θυμάμαι καλά) που ήμανε τρελά ερωτευμένη μέ όλους τους ΝΚΟΤΒ και για όσους δεν κατάλαβαν.... New Kids On The Block... ΈΕΕΕΕΕρωτας λέμε χαχαχα
Μου χουν μείνει απο τότε καμιά δεκαριά βινύλια του συγκροτήματος... μέχει και γράμμα είχα στείλει χαχαχα



Καλέεεε, το θυμάμαι ακόμα απ' όξω... τγομεγόοοοοο χαχα



Σαν σε ονειρο θυμαμαι το πρωτο επεισοδιο της Τολμης και γοητειας - για καποιο λογο το συζητουσαμε προχτες, όπου μπαινει ο Ριτζ στο γραφειο του πατερα του και λεει "Θα παντρευτω την Καρολαιν". Κι ετσι ξεκινησαν όλα Razz Razz


χαχαχα Και μαζί με αυτά και τα μπλουζάκια καρολάιν, πατατάκια, τετράδια, κασετίνες κλπ κλπ κλπ Τα μεσημέρια η Ελληνική οικογένεια δεν υπήρχε, δεν ανέπνεε απλά... έβλεπε τους Φόρεστερ εναντίον Σάλης Σπέκτρα χαχαχα Αχχχ και τι ωραίο παλικάρι που ήταν ο πρώτος Θόρν... ε για τα 90'ς ήταν καλός Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 3:16 am

*ΜΑΡΙΑΝΑ* έγραψε:
Θυμάστε τους Φλίντστοουν?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Χαχαχα Και βέβαια, αν και θυμάμαι ήμουν στην αρχή της εφηβείας όταν το παιδικό έκανε σουξέ εδώ στην Ελλάδα, οπότε δεν το έχω συνδέσει ιδιαίτερα με τις παιδικές μου αναμνήσεις και το παρακολουθούσα περιστασιακά.
Το τελευταίο παιδικό που παρακολούθησα πρίν σταματήσω πλέον να ενδιαφέρομαι για παιδικές σειρές ήταν το Τhundercats. Θυμάμαι μάλιστα πως παιζόταν βράδυ μετά τις 10, γιατί θεωρούνταν ακατάλληλο για παιδιά κάτω των 13 ή 14ων νομίζω και αυτό γιατί είχε μέσα μια και καλά τρομακτική μούμια και μάχη με σπαθιά... χωρίς θανάτους και αίματα φυσικά, αλλά για εκείνη την εποχή και αυτό θεωρούνταν βία. Τώρα πια στον βωμό της τηλεθέασης και συνεπάγεται των χρημάτων, δε μαμιέται, ας τα πεθάνουμε τα πολύχρωμα όνειρα των παιδιών και με λίγη ανεξέλεγκτη βία! Γι' αυτό ήταν όμορφες οι εποχές εκείνες!

Tην εποχή των Flintstones που λες, άλλαξα γούστα, 'μεγάλωσα' και με συγκλόνιζαν άλλες σειρές... 21 jump street, Μπούκερ, Χτυποκάρδια στο Beverly Hills (το οποίο ξαναπαίζετε τώρα σε νέα έκδοση, αλλά είναι χάλια μαύρα, καμία σχέση με το παλιό).


21 Jump Street και τα μυαλά στα κάγκελα!!!





Dennis Booker!!!

Αν και ήμουν Τζονυντεπικιά, τον έβλεπα και δαύτον.
Όχι πως να το παινευτούμε, αλλά τελικά ο Τζόνυς αποδείχτηκε τρελή ηθοποιάρα! και όχι απλά ένας βουτυρομπεμπές της εποχής!




Beverly Hills 90210!!!
Η σειρά που επιρρέασε μια ολόκληρη γενιά εφήβων κοριτσιών! Ξυπνούσαμε αξημέρωτα για να κάνουμε πιστολάκι το μαλλί, να φορέσουμε το σωστό τζιν με μπλουζάκι, να βάλουμε κρυφά απο τον μπαμπά ρουζ, λίγη μάσκαρα και ελάχιστο κραγιόν και να πάμε στο... σχολείο χαχαχα
Επίσης, τι κι αν έχουν περάσει χρόνια, ακόμα θέλω να σφαλιαρίσω άσκημα την Κέλλη... παλιορουφιάνα, σε ησυχία δεν μας άφησες Razz





Και για να επιστρέψω πίσω πάλι στα παιδικά χρόνια...
Βρε παιδιά, την σειρά Fraggle rock που ήταν σε στυλ Muppets την θυμάστε ή μόνο εγώ την έβλεπα;
Μέχρι και το τραγούδι θυμάμαι απ' 'εξω και επίσης θυμάμαι ότι κάποια στιγμή την έβαζε η ΕΡΤ το μεσημέρι. Πρώτα είχε Καρουζέλ, μετά το Μικρό σπίτι στο Λιβάδι και μετά το Fraggle Rock και έτσι περνούσε ευχάριστα το μεσημέρι χωρίς να ανοίξουμε βιβλίο χαχαχαχα


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 3:37 am

Όποια 35 παρά - 35 συν Razz το θυμηθεί αυτό, είναι μεγάλο τσακάλι!

Willο the Wisp!!!




Εγώ σαν παιδικό δεν το θυμάμαι, αλλά μόνο τους τίτλους της αρχής και ίσως σκηνές σκηνές σαν φωτογραφίες. Όταν ακούω όμως την μουσική μου ξυπνάει υπέροχα αισθήματα.
Κάποτε που το είχα δείξει στην μητέρα μου, γιατί έχω μια συλλογή απο τέτοια αρχεία, μου είπε πως το έβαζε καθημερινά η Ερτ και το έβλεπα τα πρώτα χρόνια της ζωής μου.
Όταν ξεκινούσε, περίμενα με κομμένη την ανάσα μέχρι στους τίτλους της αρχής να εμφανιστεί το φαντασματάκι ο Willο και μετά ξεσπούσα λέει σε γέλια και χαλούσα τον κόσμο.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 4:00 am

Τη Χιλιοποδαρούσα ποιος την θυμάται; Με τον Τιμολέων και την Ροζαλία και τον Νίκο Πιλάβιο;


Επίσης, Του κουτιού τα παραμύθια;


Φρουτοπία;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 4:03 am

NeNaKi έγραψε:
Όποια 35 παρά - 35 συν Razz το θυμηθεί αυτό, είναι μεγάλο τσακάλι!

Willο the Wisp!!!




Εγώ σαν παιδικό δεν το θυμάμαι, αλλά μόνο τους τίτλους της αρχής και ίσως σκηνές σκηνές σαν φωτογραφίες. Όταν ακούω όμως την μουσική μου ξυπνάει υπέροχα αισθήματα.
Κάποτε που το είχα δείξει στην μητέρα μου, γιατί έχω μια συλλογή απο τέτοια αρχεία, μου είπε πως το έβαζε καθημερινά η Ερτ και το έβλεπα τα πρώτα χρόνια της ζωής μου.
Όταν ξεκινούσε, περίμενα με κομμένη την ανάσα μέχρι στους τίτλους της αρχής να εμφανιστεί το φαντασματάκι ο Willο και μετά ξεσπούσα λέει σε γέλια και χαλούσα τον κόσμο.





Νενάκι, πραγματικά αυτό το παιδικό δεν υπήρχε περίπτωση να το θυμηθώ αν δεν το αναρτούσες ουδεπόποτε!!! Ούτε κι εγώ θυμάμαι ιστορίες από το παιδικό αλλά οι τίτλοι αρχής μου χτύπησαν πολλά καμπανακια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elena30
Χαμηλών τόνων
Elena30


Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ηλικία : 38
Τόπος : Καβάλα

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 9:02 am



Αυτό το θυμάστε;
Κύλα κύλα δαχτυλίδι! Πέρνα από της άνοιξης την πύλη!
Πέρνα κι απ' το καλοκαίρι!
Πέρνα το φθινόπωρο και φτάσε στο χειμώνα!
Χωρίς φόβο πια καθόλου έλα στην πόρτα του καινούριου χρόνου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NeNaKi
Χαμηλών τόνων



Αριθμός μηνυμάτων : 247

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 11:41 am

Elena30 έγραψε:
Αυτό το θυμάστε;
Κύλα κύλα δαχτυλίδι! Πέρνα από της άνοιξης την πύλη!
Πέρνα κι απ' το καλοκαίρι!
Πέρνα το φθινόπωρο και φτάσε στο χειμώνα!
Χωρίς φόβο πια καθόλου έλα στην πόρτα του καινούριου χρόνου!

Ωωωωω μα και βέβαια Έλενα μου και μάλιστα το είδα και προσφάτως μέσω youtube Embarassed χαχαχα
Αυτό ήταν μια ιστορία απο τις πολλές της σειράς, ήταν ολόκληρη σειρά απο βιντεοκασέτες, διδακτικά παραμύθια!

Και μαζί του θυμάμαι και το Storybook International. Στην αρχη το μπέρδεψα ομολογώ, τόσα χρόνια που έχουν περάσει, αλλά βρήκα αποσπάσματα και τελικά ξεχώρισα της δύο σειρέςVery Happy Αυτή είχε να κάνει με παραμύθια απο όλον τον κόσμο, αλλά με ανθρώπους κανονικά, δεν ήταν κινούμενα σχέδια. Βέβαια ο Ελληνικός τίτλος ήταν αλλιώς, αλλά αυτόν σίγουρα δεν μπορώ να τον θυμηθώ.
Θυμάμαι και τις δύο και ειδικά αυτήν την έναρξη με τον τύπο να παίζει μαντολίνο και την αλεπού!
Η σειρά νομίζω πως ξεκινούσε έτσι...
Storybook International!





Και σίγουρα θυμάμαι έντονα και επίσης την είδα προσφάτως, μια σειρά με διδακτικά παραμύθια "The storyteller" με τον Jim Hanson. Πολύ καλή και αυτή.
Γενικά και οι τρείς παραμυθοσειρές βλέποντε άνετα και σήμερα.

The Storyteller!!!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια Φορά κι Έναν Καιρό...   Μια Φορά κι Έναν Καιρό... Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 11:36 pm

Αυτον τον Willo the wisp τον θυμαμαι μονο κ μονο επειδη τον ειδα τωρα!! Οντως, δεν υπαρχει περιπτωση να τον θυμομουν!! τις ιστοριες δεν τις πολυθυμαμαι, αλλα τους τιτλους αρχης, ειδικα αυτην την κουκιδιτσα που χοροπηδουσε την θυμαμαι!!
Και κατι μου λεει η φατσουλα με τη μυτερη μυτη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΩΡΑ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ :: Όσα φέρνει ο Άνεμος...-
Μετάβαση σε: