Ladies Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ladies Forum

Eνα φόρουμ, μια παρέα... γένους Θηλυκού!
 
ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Πρόσφατα Θέματα
» Πες οτι θες #3
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό didumomama Κυρ Ιαν 13, 2013 11:51 pm

» Παιχνιδι με 3 λεξεις
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Μια Φορά κι Έναν Καιρό...
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 14, 2012 9:09 am

» Πες ό,τι θες #2
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Nena Παρ Δεκ 14, 2012 7:12 am

» Μιλαμε για Ροκ (και ποπ)...η συνεχεια
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Despina Δευ Δεκ 10, 2012 1:06 pm

» Δοκιμασμένες συνταγες
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Despina Σαβ Δεκ 08, 2012 1:29 pm

» Τα Ζώδια με... άλλη ματιά...
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:46 am

» Τι θα φαμε σημερα?
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Δεκ 07, 2012 3:20 am

» Το ερωτηματολόγιο του Προυστ - θα απαντήσετε?
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Elena30 Κυρ Δεκ 02, 2012 11:41 am

» Πρωτότυπα δωράκια,τούρτες από πανες.
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 5:54 am

» Ηρθα και εγω..
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό nena@dimitris Κυρ Δεκ 02, 2012 4:18 am

» μια πρωτη γνωριμια!!!
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Παρ Νοε 30, 2012 7:50 am

» Ότι αγγίζεις, είναι η Ψυχή μου...
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 5:24 am

» Γλυκά με ζαχαρόπαστα by Μίνα
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 4:54 am

» Αγαπημένες ταινίες
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Nena Παρ Νοε 30, 2012 3:17 am

» Η μέρα που μόλις έφυγε μου έμαθε οτι...
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Παρ Νοε 30, 2012 3:16 am

» Δωρεάν πάνες σε 16.000 οικογενειες
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Νοε 29, 2012 11:27 pm

» Χριστούγεννα 2012
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό αθηνα!!!! Πεμ Νοε 29, 2012 11:13 pm

» Ξυλόσομπα ναι η οχι
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 1:09 pm

» Ειδησεογραφικό δελτίο ημέρας
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Νοε 29, 2012 10:37 am

» Ανέκδοτα....
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Μυρτώ Πεμ Νοε 29, 2012 6:11 am

» Καλώς ήρθατε
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 5:47 am

» Το όνειρο που είδα σήμερα...
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Πεμ Νοε 29, 2012 4:51 am

» Χαριστικα Παζαρια-Αλληλεγγυο εμποριο-Τραπεζες χρονου κ.α.
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Πεμ Μάης 10, 2012 7:05 am

» Η εικονα της ημέρας
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Nena Πεμ Μάης 10, 2012 12:27 am

» Οχι που θα γλιτώνατε!!!!!!!
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Lou.Sou. Δευ Απρ 30, 2012 4:57 am

» Τα παιδιά σας τρώνε σαλάτα?
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό ninaki Κυρ Απρ 22, 2012 12:30 am

» Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΓΓΕΛΟΥΔΙΟΥ ΜΟΥ!!
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό Κατερίνα Σαβ Απρ 21, 2012 2:14 am

» ΤΣΑ!!ηρθα και εγω!!
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:32 pm

» κοψιμο πανας.
Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeαπό ninaki Παρ Απρ 20, 2012 12:30 pm


 

 Επιστροφή στη φύση...

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Επιστροφή στη φύση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιστροφή στη φύση...   Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeΤρι Μαρ 20, 2012 8:07 am

Ένα άρθρο που πιστεύω πως θα φανεί χρήσιμο κυρίως στις μαμάδες...

Υγρά πανάκια

Αν έχετε μωρό, προφανώς θα είστε η μεγάλη μερίδα πελατών που καταναλώνουν μωρομάντηλα. Αυτό δε σημαίνει πως αν σταματούσατε να τα αγοράζετε το μωρό σας θα αρρώσταινε ή θα έμενε βρώμικο. Το μωρομάντηλο δεν είναι η μόνη λύση, είναι απλά η ευκολία που επικράτησε. Μήπως αν γυρνούσαμε λίγο πίσω στο χρόνο τα πράγματα θα ήταν καλύτερα;
Τι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε εναλλακτικά; Και κυρίως, γιατί να το κάνουμε;

☺ Γιατί το δέρμα μας δεν είναι συμβατό με τις χημικούρες που περιέχονται στα υγρά των βιομηχανικών μωρομάντηλων.
☺ Γιατί το δέρμα του μωρού, είναι ακόμα πιο ευαίσθητο. Έχει όλη τη ζωή μπροστά του να εκτεθεί στα χημικά του μοντέρνου κόσμου. Ας μην το αναγκάσουμε να το κάνει πριν μάθει καν να περπατάει.
☺ Γιατί τα βιομηχανικά μωρομάντηλα μετά τη χρήση τους είναι σκουπίδια που ούτε ανακυκλώνονται, ούτε επαναχρησιμοποιούνται, ούτε καν αποσυντίθενται, μια που δεν είναι χαρτί ή βαμβάκι, οπότε ούτε κομποστοποιούνται.
☺ Γιατί αν ξεμείνουμε από μωρομάντηλα Σάββατο βράδυ ή Κυριακή μεσημέρι πρέπει να περιμένουμε να ξανανοίξουν τα σούπερ μάρκετ.

Εναλλακτικά λοιπόν, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κανονικά βαμβακερά πετσετένια πανάκια. Για να τα "φτιάξετε" δε χρειάζεστε καν ραπτομηχανή. Να πως:

Πάρτε από ένα υφασματάδικο 1-2 μέτρα απλή λεπτή πετσέτα. (το καλύτερο είναι πως μπορείτε να βρείτε ποικιλία χρωμάτων και σχεδίων!)
Κόψτε την στο μέγεθος του μωρομάντηλου, και καρικώστε με το χέρι το κάθε κομμάτι γύρω γύρω, ώστε να μην ξεφτίζει σε κάθε πλύσιμο.
Βάλτε στο τροφοδοτικό σας δοχείο (που μπορεί κάλλιστα να είναι κι ένα απλό στεγανό τάπερ) την ποσότητα που χρησιμοποιείτε συνήθως για μία μέρα. 10-20 π.χ.

Ο λόγος που δε μπορούμε να φτιάξουμε 100 μωρομάντηλα και να τα χρησιμοποιήσουμε σε βάθος χρόνου, είναι πως τα δικά μας δεν είναι χημικά, άρα με την υγρασία ενδέχεται να μουχλιάσουν. Εναλλακτικά για μεγαλύτερη ποσότητα διαθέσιμων μωρομάντηλων, μπορείτε να τα αφήσετε στεγνά, και να τα βρέχετε πριν τα χρησιμοποιήσετε.

Φτιάξτε το μίγμα με το οποίο θα περιποιείστε το μωρό (ή και τον εαυτό σας), και περιχύστε ή αποθηκεύστε σε μπουκάλι.

Συνταγή:
Μια κούπα αφέψημα χαμομήλι
Ένα κουταλάκι ελαιόλαδο
1-2 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου.

Προστατεύει από ερεθισμούς και συγκάμματα, χωρίς εκχυλίσματα πετρελαιοειδών..

Κι αν νομίζετε πως αυτό το post δε σας αφορά επειδή δεν έχετε μωρό, ενημερώνω πως ούτε κι εγώ έχω. Τα'χω χρειαστεί όμως σε περίπτωση που νοσηλεύτηκα, και ειδικά σε ταξίδια.

Ύστερα, με τον ίδιο τρόπο, μπορούμε αντί για μωρομάντηλα, αλλάζοντας το μίγμα να φτιάξουμε απολυμαντικά πετσετάκια, που αυτά κι αν είναι απαραίτητα σε περιπτώσεις όπως νοσηλείας, και ταξιδιού όπου αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε δημόσιες τουαλέτες.

Για τα απολυμαντικά μας πανάκια, θα περιχύσουμε την πετσέτα με το μίγμα που προτιμάμε. Η πρώτη εκδοχή:
Μια κούπα αφέψημα θυμάρι
Ένα κουταλάκι βόρακα
1/4 κούπας χυμό λεμόνι
Βάλτε τα σε μπωλ, κι ανακατέψτε μέχρι να διαλυθεί τελείως ο βόρακας πριν περιχύσετε τα πανάκια σας.

Η δεύτερη εκδοχή:
Μια κούπα λευκό αποσταγμένο ξύδι (το βρίσκετε σε οινοποιεία και σε κεντρικά καταστήματα με έθνικ προϊόντα)
3-4 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου

Τέλος, υπάρχουν πάντα και οι φανατικοί της επιχείρησης "Καθαρά Χέρια", που καταναλώνουν υγρά χειρομάντηλα. Λογικό, μια που δεν έχουμε πάντα την ευχέρεια να πλύνουμε τα χέρια μας όταν πρέπει. Αυτή η συνταγή είναι ο σωτήρας μου στη δουλειά. Στυλό, πληκτρολόγιο, ποντίκι, τηλέφωνο, χειραψίες και άλλα δεινά, δε με αφήνουν να τρέχω στο WC κάθε πέντε λεπτά, όμως τα χέρια μου θέλω να'ναι καθαρά. Η λύση;

Μίγμα για χειρομάντηλα, ή απλώς απολυμαντική λοσιόν χεριών.
1/3 της κούπας καθαρό οινόπνευμα (ή και λοσιόν αρωματισμένη)
1/3 της κούπας νερό
2 κουταλάκια χυμό λεμόνι (φρέσκο, ή εμφιαλωμένο χωρίς ζάχαρη)
2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου

Κι επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, μην ξεχάσετε να πάρετε μαζί σας και το καλάθι για τα άπλυτα.. Μην τρομάζετε, στην περίπτωσή μας, αρκεί ένα σακουλάκι με ζιπ, όπου θα πετάτε τα χρησιμοποιημένα πανάκια σας μέχρι να γυρίσετε σπίτι.
Μην ξεχνάτε πως δεν πρόκειται για συνθετικά πανάκια, αλλά για βαμβακερά. Πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να τα ξεβγάλετε (αν είναι πολύ λερωμένα) και να τα αφήσετε να στεγνώσουν αν αργεί η στιγμή της πλύσης στο πλυντήριο. Γενικά δεν αφήνουμε βρεγμένα υφάσματα μέσα στα άπλυτα, γιατί η μούχλα καραδοκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Επιστροφή στη φύση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφή στη φύση...   Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 1:16 am

Μου αρεσε Μυρτουλι μου, ειδικα αυτο για τη λοσιον χεριων και για τα απολυμαντικα πανακια.
Τα μωρομαντηλα, στις "ψιλές" περιπτωσεις (καταλαβατε πιστευω), νομιζω οτι θα ηταν καλα και βολικα. Για τις "χοντρες" δεν ξερω.. cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Επιστροφή στη φύση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφή στη φύση...   Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 4:13 am

Χαίρομαι που σου άρεσε Νένα μου... έχουμε πήξει στα χημικά πια κι όποτε βρίσκω κάτι τέτοιο θα το αναρτώ. Smile
Όσον αφορά την απορία σου τώρα... φαντάζομαι πως πρώτα παίρνεις τα πολλά πολλά με χαρτί υγείας και μετά το χρησιμοποιείς... Υπάρχει βέβαια και η λύση του απλού νερού της βρυσούλας.... Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nena
Ντροπαλή
Nena


Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 47
Τόπος : Golden City

Επιστροφή στη φύση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφή στη φύση...   Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 5:20 am

Μυρτώ έγραψε:
Χαίρομαι που σου άρεσε Νένα μου... έχουμε πήξει στα χημικά πια κι όποτε βρίσκω κάτι τέτοιο θα το αναρτώ. Smile
Όσον αφορά την απορία σου τώρα... φαντάζομαι πως πρώτα παίρνεις τα πολλά πολλά με χαρτί υγείας και μετά το χρησιμοποιείς... Υπάρχει βέβαια και η λύση του απλού νερού της βρυσούλας.... Exclamation

Βασικα μερικες φορες, απο την ποσοτητα, την ποιότητα, την υφη, τη μυρωδια και την οψη των .."προϊόντων", σου ερχεται να πεταξεις και το μωρο μαζι με την πανα, οχι να πλυνεις και τα μωρομαντηλα.. affraid
Επιστροφή στη φύση... 1004938809
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μυρτώ
Χαμηλών τόνων
Μυρτώ


Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ηλικία : 45
Τόπος : Νυρεμβέργη

Επιστροφή στη φύση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιστροφή στη φύση...   Επιστροφή στη φύση... Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 5:25 am

Nena έγραψε:
Μυρτώ έγραψε:
Χαίρομαι που σου άρεσε Νένα μου... έχουμε πήξει στα χημικά πια κι όποτε βρίσκω κάτι τέτοιο θα το αναρτώ. Smile
Όσον αφορά την απορία σου τώρα... φαντάζομαι πως πρώτα παίρνεις τα πολλά πολλά με χαρτί υγείας και μετά το χρησιμοποιείς... Υπάρχει βέβαια και η λύση του απλού νερού της βρυσούλας.... Exclamation

Βασικα μερικες φορες, απο την ποσοτητα, την ποιότητα, την υφη, τη μυρωδια και την οψη των .."προϊόντων", σου ερχεται να πεταξεις και το μωρο μαζι με την πανα, οχι να πλυνεις και τα μωρομαντηλα.. affraid
Επιστροφή στη φύση... 1004938809


lol! lol! lol! Επιστροφή στη φύση... 3329588199 Επιστροφή στη φύση... 3329588199 Επιστροφή στη φύση... 3329588199
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επιστροφή στη φύση...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ladies Forum :: ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ :: Μωρά,παιδιά και μαμάδες-
Μετάβαση σε: